Доступність посилання

ТОП новини

Канада обговорює українські виклики


«Янукович не прислуховується ані до європейського, ні до північноамериканського, ні взагалі до демократичного світу» – Башук-Гепберн
«Янукович не прислуховується ані до європейського, ні до північноамериканського, ні взагалі до демократичного світу» – Башук-Гепберн
Цей тиждень в Оттаві пройшов під знаком України. Комітет у закордонних справах нижньої палати канадського парламенту провів слухання щодо України, а згодом у канадській столиці зібралися учасники міжнародної конференції «Україна на перехресті». За подіями спостерігала колишній директор відділу зв’язків із громадськістю Канадської комісії з прав людини, а нині одна з активісток Канадського комітету на захист демократії в Україні Оксана Башук-Гепберн, яку Радіо Свобода запросило до розмови. На її думку, канадська політична еліта ще не має чіткої відповіді на те, як ефективніше сприяти демократичним процесам в Україні.
Оксана Башук-Гепберн
Оксана Башук-Гепберн

У Канаді живе понад мільйон канадців українського походження, тому там традиційна увага до того, що відбувається в Україні. Оксана Башук-Гепберн була присутня на слуханнях у канадському парламенті, де упродовж чотирьох годин цього тижня обговорювали становище в Україні. Канадських політиків від влади та опозиції найбільше турбує доля ув’язненого українського екс-прем’єра Юлії Тимошенко. Раніше прем’єр-міністр Канади звернувся з листом у цій справі до українського Президента.
Янукович не прислуховується ані до європейського, ні до північноамериканського, ні взагалі до демократичного світу

«Виглядає, що пан Янукович не прислуховується ані до європейського, ні до північноамериканського, ні взагалі до демократичного світу у цій справі. І тут є побоювання, що будуть негативні наслідки», – вважає Оксана Башук-Гепберн.

Канадська оглядачка закликає українську владу випустити з-за ґрат Юлію Тимошенко, скориставшись прикладом М’янми. «Вони тримали Аун Сан Су Чжи роками під домашнім арештом і нарешті її відпустили, – каже вона. – І реакція є позитивна в бік тих, хто її тримав. Цілий світ аплодує і побачите, які позитивні наслідки будуть з того приводу».

На слуханнях лунали заклики підтримати громадянське суспільство України та активно стежити за виборами до Верховної Ради у жовтні. Якщо під час Помаранчевої революції Канада надіслала в Україну півтори тисячі спостерігачів, то тепер Оксана Башук-Гепберн очікує, що ця цифра може становити близько тисячі осіб. Сам факт такої потужної присутності може бути важливим.

«Я, наприклад, була на шістьох, чи на сімох виборах в Україні як спостерігач, і я знаю, що можна запхати важливий документ у торбинку і сказати: я мушу вийти на хвилинку, і його замінити», – згадує Оксана Башук-Гепберн.

Є запит на «розум і силу» Заходу

При цьому вона визнає, що самі по собі спостерігачі не дадуть позитивного результату. «Мені здається, що український електорат потребує підтримки вже: як захищати свої права, як відбиватися від тиску і це є дуже складна справа», ­– говорить канадський оглядач.

За її оцінкою, канадські політики ще не мають чіткої відповіді на запитання, як краще сприяти демократичним процесам в Україні. Сама ж вона, виступаючи на конференції в Оттаві «Україна на роздоріжжі», закликала знайти новий підхід.
Добровольці, які приїдуть спостерігати, чи сама українська спільнота не дадуть собі раду, якщо при владі існують люди, які хочуть використати для себе, для своєї кишені, для своєї політичної сили державні структури

«Добровольці, які приїдуть спостерігати, чи сама українська спільнота не дадуть собі раду, якщо при владі існують люди, які хочуть використати для себе, для своєї кишені, для своєї політичної сили державні структури. Тут потрібен розум і сила багатьох-багатьох складових частин. А найважливіше – демократичних держав», – вважає колишній керівник Канадської комісії з прав людини.

Оксана Башук-Гепберн попереджає: якщо демократія зазнає краху в Україні, то це матиме вплив на весь пострадянський простір і тоді є велике питання, чи демократія закріпиться в арабському світі.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG