Доступність посилання

ТОП новини

Українці здебільшого не знають про свої права – Лутковська


Київ – 29 квітня виповнився рік, як обов’язки уповноваженого Верховної Ради України з прав людини виконує Валерія Лутковська. За цей час на ім’я омбудсмена надійшло 16 тисяч звернень. Сама Лутковська оцінює рік, що минув, як дуже важкий.

Рік тому 24 квітня народні депутати з другої спроби обрали Валерію Лутковську уповноваженим Верховної Ради України з прав людини. Це сталося під час позачергового пленарного засідання, що скликали на вимогу провладних депутатів через вибухи у Дніпропетровську. Попри те, що опозиція блокувала президію Верховної Ради і не голосувала, а профільний комітет із прав людини не підтримав кандидатуру через, за його твердженням, відсутність у Лутковської досвіду у правозахисній діяльності, провладна більшість під вигуки опозиціонерів «Ганьба» все ж проголосувала за її призначення.

У понеділок на конференції, присвяченій річниці діяльності Валерії Лутковської на посаді уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, оприлюднили дослідження, в якому майже півсотні експертів оцінили річну роботу омбудсмена. Голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук розповіла, що мета дослідження – виявити, що треба змінити в діяльності секретаріату уповноваженого. Через рік ми проаналізуємо, чи виконані надані рекомендації, уточнила Матвійчук.

«Це дослідження не кількісне, а якісне. Коментарі були дуже різні, але ми запитували, наскільки загалом наші респонденти оцінюють виконання цих критеріїв. Середні бали, на мою думку, доволі високі. В опитуванні не було порівняння з попереднім омбудсменом, але в коментарях постійно ішлося про те, що робота офісу уповноваженого змінилася», – сказала Матвічук.

Про права українців розкажуть через ЗМІ

Омбудсмен і його функції починаються тоді, коли існує суперечка між громадянином і органом державної влади
Валерія Лутковська
У перебігу конференції омбудсмен наголосила на тому, що українці здебільшого не обізнані у своїх правах. У коментарі Радіо Свобода Лутковська уточнила, що найближчим часом українцям надаватимуть інформацію про їхні права через засоби масової інформації, офіційний сайт омбудсмена та інститути правової освіти.

«Взагалі-то є сенс звертатися до омбудсмена тоді, коли треба зробити ефективною діяльність державних органів. Омбудсмен і його функції починаються тоді, коли існує суперечка між громадянином і органом державної влади і, відповідно, громадянин вважає, що його права порушують. У такому разі звернення до уповноваженого ефективні», – сказала Лутковська.

«Ситуація не покращується, а навіть погіршується» – Лациба

Однак керівник програми Українського незалежного центру політичних досліджень Максим Лациба зазначає, що діяльність омбудсмена має бути поза політикою і націлена на захист прав людей.

Першочергово треба владнати питання свободи мирних зібрань
Максим Лациба
«Питань і проблем у нас доволі багато. На наступний рік у нас кілька пріоритетів, і першочергово треба владнати питання свободи мирних зібрань. На жаль, тут ситуація не покращується, я б навіть сказав, що погіршується. І Європейський суд з прав людини чітко зафіксував, що існують проблеми, і вказав шляхи їхнього усунення. І, звичайно, необхідна імплементація Кримінального процесуального кодексу України. Добре, що почалася ця реформа, однак поки що це не реформа, а лише заявка на успіх. Але для нас вкрай важливо, щоб це запрацювало у судах і правоохоронній системі. Думаю, що правозахисні організації стануть хорошими помічниками», – зазначив Лациба.

У регіонах бракує представництв уповноваженого

Крім того, експерти вказали на проблеми відсутності представництв уповноваженого у регіонах, а також на необхідності захисту прав підприємців. Андрій Діденко, представник Харківської правозахисної групи, пропонує омбудсменові проводити роз’яснювальну роботу серед в’язнів.

«Люди, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі, насправді не знають про свої права і не хочуть про них знати. Бо вони не бачать інструментів, як їх можна використати і реалізувати. Отже, мають обговорюватися певні зміни», – вважає Діденко.

Валерія Лутковська замінила на посаді Ніну Карпачову, яка обіймала посаду уповноваженого впродовж 14 років. До свого призначення Лутковська відстоювала інтереси держави у міжнародних судах на посаді урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини.
  • Зображення 16x9

    Богдан Красавцев

    Співпрацюю з Радіо Свобода із жовтня 2012 року. Навчаюся в Інституті журналістики Київського міжнародного університету. Отримую кваліфікацію магістра. Пишу на економічні та суспільні теми. Захоплююся грою на музичних інструментах, українською поезією та історією.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG