Якщо митець чи літератор не буде висловлюватись, то буде відбуватись «зомбація-перезомбація» суспільства
– Кого чи що Ви «тавруєте ганьбою» у власній творчості найчастіше?
– Я займаюсь просто дослідженнями людини: антропологією, психологічними дослідженнями, маніпуляцією людиною, маніпуляцією свідомістю людиною. Взагалі, я просто досліджую людину для себе виключно. Якщо це стає цікаво соціуму, я тільки дуже радий. Але це мої власні дослідження.
– Але Ваші роботи виглядають «викривальними». На Ваших картинах правоохоронці, ЗМІ…
Це достатньо хвора і повільно прогресуюча країна. Я, як художник, це бачу і роблю для себе якісь репліки.
Мені не цікаві правоохоронці чи якісь конкретні діячі. Це дійсні явища, це наші проблеми… Я живу в цьому соціумі, в цій країні. У нас зараз відбувається становлення суспільства і громадянського суспільства. Це достатньо хвора і повільно прогресуюча країна. Я, як художник, це бачу і роблю для себе якісь репліки. Це не основний мотив моєї творчості, але фрагментарно це зустрічається.
– В Україні майже не лишилося митців, які не забруднили свої імена конформізмом, вважає критик Олег Вергеліс. На Вашу думку, чи лишилися в Україні митці, до яких дослухаються?
– Мені здається, що хтось, можливо, і є. У моєму колі спілкування є люди, які ведуть постійну трансляцію своїх думок, своїх громадянських думок. До них дослухаються, тому що аудиторія зростає постійно.
Наприклад, з нашого угруповання, ми постійно ведемо свою трансляцію через інтернет. Ми робимо окрему справу. Багато людей уже починають це читати, дивитись, ходити, цікавитись.
– А чи є хтось, хто транслює важливі для суспільства тези, але про чию думку наразі забувають, а не варто було б?
Зараз художник має бути одночасно і критиком, і літератором, який пише тексти, і художником, який малює і створює об’єкти, і який ще себе демонструє як соціального філософа
Мистецьких видань, критиків, оглядачів настільки мало, що, фактично, це «власна трансляція». Зараз художник має бути одночасно і критиком, і літератором, який пише тексти, і художником, який малює і створює об’єкти, і який ще себе демонструє як соціального філософа – абсолютно кумулятивна річ склалась в Україні. Ти не можеш займатись тільки своїм мистецтвом, чимось одним.
– А є хтось, хто впливає на більш широкий загал?
– Я уже багато-багато років не дивлюсь телевізор, не слухаю радіо, я переважно користуюсь інтернетом. В інтернеті я бачу таких людей. Наприклад, Андрій Бондар. Він щодня транслює якісь нові свої сенси, історії, думки, висловлюється з різних приводів.
– Після подій, пов’язаних з арештом у Росії лідера опозиції Олексія Навального, які розгортаються у Москві, російська співачка Тетяна Буланова в коментарі інтернет-виданню «Сноб.ру» заявила: «Я, правда, не знаю, хто такий Навальний. Я навіть не уявляю, як Навальний виглядає, але багато разів чула його прізвище». А як з питанням «моральної відповідальності»? Коли людина, яка має можливість впливати на суспільну думку (має певну аудиторію, яка їй довіряє), не використовує такої можливості?
– Це власний вибір людини. Я не хотів би заганяти всіх під якісь однакові мірки. Є люди, які хочуть транслювати свої думки, а є ті, які хочуть займатись своєю чистою творчістю, які не впливають на громадську думку і не цікавляться громадськими питаннями.
– Солістка гурту «Крихітка» Саша Кольцова написала у Twitter: «Недалекоглядні люди вбачають у активній соціальній позиції романтизм. Дарма, це прагматизм чистої води, бо жити серед злочинців – відстій». А чому Ви висловлюєте власну позицію? Яка мотивація у Вас?
– Я просто бачу, що відбувається з країною. Абсолютно «вулична» історія, коли давлять і залякують, залякують і давлять – починається абсолютно «гоп-стопівська» тема така, районна, 90-і роки. І це згори донизу йде: те, що зараз відбувається в країні на верхівці, і те, що відбувається внизу з цим Тітушком, з райвідділами міліції, де катують, убивають, ґвалтують людей.
Розкачка суспільства відбувається. Якщо ти не будеш якимось чином на це впливати, то тебе просто задавлять. І перші, хто від цього страждає, це митці. Коли закручуються гайки, країна стає на рейки тоталітаризму, перше, що відбувається, це розбираються з людьми, які впливають на громадську думку, з художниками, з літераторами, з філософами, бо вони транслюють якісь сенси. Ми це переживали в 30-х роках, в 60–70-х. Історія нам підказує, що якщо ти не будеш зараз активно боротись, то потім тобі і твоєму оточенню «прийде торба».
– З останніх подій є щось, на що Ви хотіли б відреагувати як митець?
Дозволяють екстремістам російським в’їжджати, які тут постійно штовхають сепаратистські й екстремістські гасла про розкол нашої країни. І чомусь книжковий дизайнер не може в’їхати в цю країну
Але мене як художника торкаються теми, осторонь яких я не можу пройти. Наприклад, історія, яка заварилась з Юрієм Барабашем, з приводу того, що СБУ не дозволяє йому в’їхати в країну. Це людина, яка є книжковим дизайнером і фотографом. Він ходив по опозиційних мітингах і фотографував усі ці події. Виявляється, що книжковий дизайнер Юрій Барабаш становить небезпеку для нашої держави.
Це взагалі маразм абсолютний. Я думаю, що якийсь місцевий функціонер СБУ вирішив вислужитись. Зараз визнати, що це маразм, здається мені, було б набагато шляхетніше, ніж продовжувати всю цю історію з Барабашем. У людини тут родина, у людини тут робота, він тут живе і працює. І я не розумію, чому йому не дозволяють в’їхати. Дозволяють екстремістам російським в’їжджати, які тут постійно штовхають сепаратистські й екстремістські гасла про розкол нашої країни. І чомусь книжковий дизайнер не може в’їхати в цю країну. Для мене це абсурд.
Я взагалі цікавлюсь дуже абсурдизмом, тому дуже жваво реагую на всі ці історії.
– Як об’єктивно оцінити можливість «людей від культури» сьогодні в Україні впливати на суспільну думку?
– Я, чесно кажучи, не можу дати якусь об’єктивну оцінку.
Те, що я бачу, – люди прислухуються. Люди культури формулюють, хоча б тезово, те, що зараз якісь проблеми в країні відбуваються. Є такий «удар». Є небайдужі люди, які постійно про це говорять – з різних політичних і культурологічних таборів. Є трансляція така.
– Яким має бути оптимальний формат впливу: митець має говорити через творчість чи, як Ірена Карпа або Сашко Положинський, ходити на мітинги?
– Мені здається, що і так, і так. Насправді, мені здається, що найбільший вплив через власну продукцію відбувається. Мітинги, як показує зараз ситуація, в цій країні (крім розкачки суспільства мінімальної) мало впливові.
Фактично, коли були протести перед Українським домом проти мовного закону, було дуже мало людей, але було дуже багато знайомих облич, це люди з якоїсь культурологічної тусовки там були. Зібрались ті, кому не байдуже було.
– Ви активний користувач Facebook. На Вашій сторінці можна знайти багато «соціальних замальовок». Чи має якийсь «фідбек» така діяльність митців?
Адекватність нашого суспільства дорівнює нулю
Колись зробив проект – написав відкритого листа до міністра культури України з пропозицією поставити пам’ятник барону Енгельгардту на річницю Шевченка. Це був абсурдистський, концептуальний абсурдистський, постмодерністичний текст, де я навів 10 причин, чому в центрі Києва має стояти йому пам’ятник. Це мало декілька сотень поширень буквально за годину. І після того була маса якихось непорозумінь.
Це фактично був проект-тест на градус адекватності нашого суспільства на якісь гострі мистецькі проекти, які можуть зачепити. Адекватність нашого суспільства дорівнює нулю. Було стільки ідіотизму, який я пережив через Facebook! Мені погрожували, що вирвуть ноги, бо я україножер, жид, запроданець, «рука Москви»… З одного боку, образилися наші націоналісти. З іншого боку, якісь комуністи повилазили. Такий паноптикум! Я дивися на аватарки – і балдів, які ж такі страшні упирі можуть реагувати на те, що я в себе в блозі написав. Так що є фідбек, непоганий.
– Чи можна вважати Вашу участь у проекті «Жлобологія» виявом громадянської позиції?
Жлобство стало новою релігією, і не тільки українською. Це коли тваринність превалює над свідомістю.
Жлобство стало новою релігією, і не тільки українською. Це питання дуже широке. Фактично, це цілий збірник правил, за якими людина виживає в цьому соціумі. Це коли тваринність превалює над свідомістю.
– Що має робити людина мистецтва, яка хоче впливати на те, що відбувається навколо неї?
– Я можу навести такий приклад. У Мілані на початку 19-го століття місцеві жлоби, нуворіші почали активно забудовувати центр міста своїми жахливими хижами. Там теж була велика проблема. І було створене угруповання з художників і архітекторів, які піддавали це суспільному остракізмові. Дуже яскравому і дуже саркастичному. І таким чином ці люди почали перебудовувати свою свідомість. І це Італія, 19-е століття. Уявіть собі, що робиться в нас, у 2013 році. Звичайно, що це має вплив, бо ми показуємо абсолютно неприкритий, а іноді, навпаки, – закамуфльований алегоричний драматичний український контекст. Звичайно, що це має вплив.