Володимир Кузнєцов – учасник української художньої групи Р.Е.П. На його картині «Коліївщина: Страшний суд», оригінал якої тепер можна побачити хіба що на фотографіях у соцмережах, чорнобильський реактор, зґвалтована у Врадіївці дівчина, брехливі судді та продажні священики.
Цю роботу, розміром 11 на 5 метрів, яка мала бути частиною виставки «Велике і Величне», директор Мистецького арсеналу Наталія Заболотна у четвер ввечері зафарбувала у чорний колір. Вона назвала це своїм власним перформансом і пояснила, що художник відійшов від концепції, узгодженої з кураторами. В коментарі для видання «Лівий берег» Наталія Заболотна наголосила: «Виставка «Велике і Величне» має викликати гордість за державу, в якій ми живемо. Не можна лаяти батьківщину, так само, як не можна лаяти матір. Усе сказане проти батьківщини я вважаю аморальним».
В Арсеналі є певна ієрархія, а я виступив проти неї – художник
Сам Володимир Кузнєцов сказав Радіо Свобода, що керівництво Арсеналу бачило його роботи із циклу «Коліївщина» ще на виставці в центрі сучасного мистецтва «Замок Уяздовський», що у Варшаві. Ці роботи зацікавили кураторів, і вони запропонували зробити щось подібне до виставки «Велике і Величне». Художник працював над картиною п’ять днів, а в четвер з’ясувалося, що роботу зняли з експозиції. «Я домовився, що прийду в четвер і ввечері допишу роботу. Я прийшов в Арсенал вдень, і мене не пустили всередину. Я навіть не знав спершу, що роботу зафарбували», – розповідає Володимир Кузнєцов.
Ніхто не має права знищувати чужу роботуВолодимир Кузнєцов
Окрім цього, стало відомо, що ще одну картину – «Коктейль Молотова» Василя Цаголова – було знято з виставки. А Наталія Заболотна публічно перепросила у всіх, кого образило її рішення.
«Уся ця ситуація – не від хорошого життя» – куратор
На знак протесту заяви про звільнення подали двоє співробітників Мистецького арсеналу: шеф-редактор журналу Art Ukraine Катерина Стукалова та куратор Олександр Соловйов. У розмові з Радіо Свобода Соловйов сказав, що диктату як такого в Арсеналі ніколи не було. Однак у чиновників одне розуміння центру сучасного мистецтва, а в художників – зовсім інше, пояснює куратор.
Це самоцензура. У роботі Кузнєцова нічого страшнішого за наше життя я не бачуОлександр Соловйов
За словами Соловйова, ця ситуація ставить під сумнів багато запланованих в Мистецькому арсеналі заходів, зокрема, Міжнародну бієнале сучасного мистецтва, що минулого року вперше відбулася в Києві.
Вчинок Заболотної – це акт цензури – активіст
Інші художники групи Р.Е.П. раніше відмовилися брати участь у виставці «Велике і величне». Вони приєднались до інших активістів акції проти святкування річниці Хрещення Русі, що відбулася під Мистецьким арсеналом.
Журналіст та громадський діяч Володимир Задирака, організатор акції, вважає, що вчинок Наталії Заболотної – це акт цензури.
Заболотна фактично довела, що в державі існує ідеологія, і що вона готова її реалізовувати.Володимир Задирака
В Міністерстві культури заявляють про непричетність до ситуації. «Конфлікт у Мистецькому арсеналі напередодні відкриття виставки «Велике і Величне» має суто творчий характер», – мовиться у заяві.