Доступність посилання

ТОП новини

Прориву щодо Чорноморського флоту в Москві не відбулося – експерти


Сімферополь – Українська і російська сторона на переговорах у вівторок в Москві не просунулися у вирішенні проблем, що виникають через дислокування Чорноморського флоту Росії на території України, вважають севастопольські військові експерти. У п’ятьох пунктах Протоколу шостого засідання Українсько-Російської міждержавної комісії, які стосуються російської військової присутності в Криму, мова йде лише про необхідність пожвавити переговори з цих питань.

Згідно з документом, оприлюдненим на інтернет-представництві президента України, сторони домовилися розглянути наступного року узгоджені пропозиції про збільшення участі Російської Федерації в розвитку соціально-економічної сфери населених пунктів, де дислокуються військові формування Чорноморського флоту Росії, прискорити роботу з інвентаризації земельних ділянок та розташованих на них об’єктів нерухомості, які використовуються Чорноморським флотом на території України і завершити підготовку до підписання низки угод, зокрема про узгодження пересувань російських військових поза місцями їх дислокації в Україні, про порядок перетину державного кордону України російськими військовими, про їхню реєстрацію в міграційних органах України.

Президенти також доручили активізувати роботу з узгодження інших проектів угод з питань функціонування Чорноморського флоту Росії в Криму і врегулювати питання оподаткування структурних підрозділів Чорноморського флоту та митного оформлення матеріально-технічних засобів, що ввозяться в його інтересах на територію України. Окремий пункт – доручення приступити до переговорів з підготовки угоди про заміну озброєнь і військової техніки Чорноморського флоту на території України.

Військовий експерт із севастопольського аналітичного центру «Номос» Дмитро Штибліков звертає увагу, що на зустрічі в Москві сторони жодного документа з питань Чорноморського флоту не підписали. «Говорити про якийсь прорив стосовно Чорноморського флоту Росії та його функціонування і перебування на території України не доводиться. Формулювання у протоколі досить обтічні, неконкретні. Основна думка – прискорити, розширити і поглибити, так би мовити», – зазначив експерт.

Дмитро Штибліков нагадує, що всі згадані в протоколі питання розглядаються на переговорах уже багато років і щоразу на подібних українсько-російських зустрічах на найвищому рівні до підсумкових документів записується доручення інтенсифікувати переговори. Як приклад, експерт наводить питання інвентаризації земель та об’єктів, що триває з 2004 року. За його словами, українська сторона вже кілька разів відправляла до Москви готові результати інвентаризації, але російське оборонне відомство щоразу їх відхиляло. Дмитро Штибліков припустив, що українському бюджетові знову доведеться заплатити за чергову інвентаризацію земель та об’єктів, орендованих Чорноморським флотом.

Чи отримають переговорні групи «президентський імпульс»?

Насправді позиція російської сторони завжди була чіткою і зрозумілою, вважає севастопольський військовий експерт, колишній офіцер штабу Чорноморського флоту Росії Сергій Усов.

В інтерв’ю Радіо Свобода він сказав, що в останні роки загальне політичне тло було не зовсім сприятливим для успішного ведення переговорів з питань флоту. Тепер, вважає Сергій Усов, отримавши імпульс, чіткий сигнал від президентів, експертні групи швидко завершать перемовини.

Те, що тепер, після зустрічі президентів у Москві, українська сторона може піти на значні поступки на переговорах щодо умов базування Чорноморського флоту Росії на території України, припускає інший севастопольський експерт, капітан 1-го рангу запасу Мирослав Мамчак.

Швидке підписання анонсованих угод можливе лише за згоди офіційного Києва поступитися національними інтересами в Криму
Мирослав Мамчак
«Враховуючи жорстку позицію Москви практично з усіх спірних питань у цій сфері, прогрес у переговорах і швидке підписання анонсованих угод можливе лише за згоди офіційного Києва поступитися національними інтересами в Криму», – зазначив Мамчак.

Водночас, він вважає, що реакція на ці наміри влади в Києві з боку українського суспільства і міжнародних партнерів України може завадити розвиткові такого сценарію.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG