Одного дня молодий юнак Франак Вєчорка, зачинивши свою дівчину на ключ, вийшов з дому за хлібом. Лише перейшовши через дорогу, він відчув, як чиясь рука опинилась на його плечі. За мить він опинився в автозаку, який відводить його до воєнкомату. Там його жорстоко б’ють. Керівництво це все споглядає, а білоруське телебачення знімає. Далі Франака везуть по кільцевій дорозі Мінська. На питання, куди, чує: «Батьківщину захищати».
Історія Франака Вячорки лягла в основу стрічки «Жыве Беларусь!», яку майданівцям продемонстрували в Українському домі. Хлопець став і одним із сценаристів фільму.
«Це не фільм про перемогу, це фільм про змагання. Це фільм про проблеми непорозумінь між поколіннями: радянським і поколінням інтернету, заборонених музикантів, військової служби, примусового призову, що має на меті зробити людей бездумними істотами. Це проблема силовиків, які почуваються господарями в країні. І, нарешті, це проблема заборони користуватися державною білоруською мовою», – каже активіст.
Нині Вячорка живе у Польщі, працює в Білоруській редакції «Радіо Свобода». Кінопоказ він присвятив загиблому земляку і однолітку Михайлу Жизнєвському, який «приїхав рятуватися від кривавого режиму Лукашенка, а став мішенню для кулі Януковича».
Лукашенко виділив два мільйони доларів на фільм-відповідь – Вячорка
Події у фільмі відбуваються з 2009 по 2010 рік у Білорусі. Головний герой фільму – 23-річний білоруський рокер Мирон Захарко, що є однією з численних жертв режиму. У фільмі показано дідівщину у військовій частині, антисанітарію, білоруські тюрми, в яких тримають політв’язнів, декого катують і знущаються.
Ще до виходу фільму, посол Білорусі в Польщі написав ноту протесту продюсеру, де закликав зупинитися і не розповсюджувати його, оскільки фільм наклепницький. Акторам, що знялись у стрічці, заборонили зніматись на державних кіностудіях Білорусі. А тепер на вулицях Мінська активно знімають фільм-відповідь на «Жыве Беларусь!», розповідає Франак Вєчорка.
«Лукашенко виділив два мільйони доларів на фільм-відповідь. Вони зніматимуть фільм про ті ж самі події, де покажуть «свою правду». Вже тривають зйомки у Мінську. Перекривають весь центр міста», – каже він.
Натомість бажаючих приїхати на Майдан до Києва білорусів сотнями затримують, переповідає слова опозиційного білоруського політика Володимира Нікляєва одна з ініціаторок фестивалю «Білоруська весна», активістка українсько-білоруської групи «Солідарність» Ольга Веснянка. Тому кінопоказ фільму «Жыве Беларусь!» – це також і акт солідарності з тими громадянами Білорусі, які вже є в Україні і є активістами Євромайдану, і тими, хто намагається слідкувати за подіями з дому, каже Ольга Веснянка.
«В такі часи, коли моторошно, коли так багато порушень прав людини, коли будь-якої хвилини може стати що завгодно, такий фільм буде тримати в тонусі. І хоч він художній, а не документальний, все одно змусить багатьох вкотре замислитись про майбутнє країни, в якій живемо», – вважає вона.
З часу свого виходу на екрани, «Жыве Беларусь!» отримала нагороди на кінофестивалях у Варшаві, Стамбулі. Її показували у Каннах і Берліні. В Україні ж стрічку вперше продемонстрували минулого року в рамках кінофестивалю «Молодість». В Україні, за словами її авторів, фільм повинен вплинути на майданівців, щоб вони таки здобули перемогу, а також на політиків, чия солідарність і підтримка дуже потрібна українцям тут і тепер.