Доступність посилання

ТОП новини

Білорусь відновила митний контроль на кордоні з Росією


Перевірка автомобіля на кордоні Росії і Білорусії, 9 грудня 2014 року

Менш як за місяць до формального набуття чинності Договору про Євразійський економічний союз, на кордоні між Білоруссю та Росією відновився митний контроль. Оглядачі заявляють про чергову кризу у відносинах Москви та Мінська та можливий розпад Митного союзу, у який так наполегливо намагалися залучити й Україну.

На почату грудня на прикордонних переходах між Білоруссю та Росією з’явилися мобільні пункти митного контролю. Це сталося вперше з 2011 року, коли набув чинності Договір про створення Митного союзу Білорусі, Казахстану та Росії. Із нового 2015 року він має перетворитися в Євразійський економічний союз.

При цьому на кордоні вперше за багато років назбиралися великі черги вантажівок, що викликало невдоволення водіїв. Пізніше почали перевіряти і легкові машини, розповідає житель прикордонного села у Могильовській області: «Ми їздили недавно до Росії, то звернули на це увагу. Прикордонників та митників туди нагнали немало – і на російську, і на білоруську митниці. Говорили, що деякі фури розвертали назад».

За інформацією білоруської митного комітету, на кордоні з Росією організовано цілодобове функціонування мобільних груп для боротьби з незаконним переміщенням вантажів, що начебто не порушує правил Митного союзу.

Відповідь на м’ясну та молочну «війну» Москви

Що ж нам дорікати, що ми аж надто перегодували вас, росіян
Олександр Лукашенко

Проте оглядачі у Мінську впевнені, що повернення білоруських митників на східний кордон – це хід у відповідь на заборону Росії на імпорт білоруського м’яса та молочних виробів під приводом боротьби за якість товарів. Роздратування з цього приводу не приховує й Олександр Лукашенко. На зустрічі з державним секретарем Союзної держави Григорієм Рапотою білоруський президент заявив: «Ви нас попросили поставити ось ці обсяги молочних і мʼясних продуктів, риби тощо, все розписали. Так ще ці квоти не вибрані, ми ще не поставили ці обсяги! Що ж нам дорікати, що ми аж надто перегодували вас, росіян».

Дії Росії порушують правила Митного і Євразійського економічного союзу, і білоруська сторона фактично була змушена це робити
Андрій Федоров

Андрій Федоров, політолог
Андрій Федоров, політолог

​Раніше Олександр Лукашенко відверто погрожував Росії вжити заходів у відповідь на м’ясну та молочну «війну» Росії, ось і зробив це, вважає мінський політолог Андрій Федоров. «Так. Дійсно, я впевнений, що це кроки Білорусі у відповідь, – каже експерт. – Бо після того попередження Лукашенка російська сторона не припинила чинити перешкоди для експорту білоруського м’яса. Дії Росії порушують правила Митного і Євразійського економічного союзу, і білоруська сторона фактично була змушена це робити».

Тим часом у Москві підозрюють, що Білорусь спеціально йде на конфронтацію з Росією, щоб догодити Заходу.

Кирило Коктиш, експерт-міжнародник
Кирило Коктиш, експерт-міжнародник

Доцент Московського державного інституту міжнародних відносин Кирило Коктиш каже:

Білорусь прагне до того, щоб перевести це питання в політичну площину, а також хоче, щоб її почули на Заході
Кирило Коктиш

«Білорусь прагне до того, щоб перевести це питання в політичну площину, а також хоче, щоб її почули на Заході. Але Росія цим своїм ходом продемонструвала, що якщо хтось хоче домовлятися з Росією, то треба домовлятися безпосередньо з Москвою, а не звертатися до посередників».

За російсько-білоруським конфліктом уважно стежать у третій державі Митного союзу, Казахстані. Там поважають рішення білоруської влади на захист своїх інтересів, але у відносинах з Москвою Астана залишається обережною.

  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG