Доступність посилання

ТОП новини

Нинішнє керівництво МОЗ може повернутися до старих схем закупівель – Устінова


«Є так звана тендерна мафія, яка два місяці саботувала і не підписувала контракти, зараз, ймовірно, саботуватиме поставки»

Офіційний сайт UNICEF Україна оприлюднив терміни поставок в Україну вакцин, що закуповуються цим дитячим фондом ООН на замовлення українського Міністерства охорони здоров’я (МОЗ). Зокрема до кінця травня має прийти нова бівалентна вакцина проти поліомієліту. Цього року закупівлі ліків та вакцин здійснювали міжнародні організації, адже така система значно ефективніша та дозволяє економити, зазначає заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець. Між тим активісти Центру протидії корупції запевняють, що після зміни керівництва МОЗ може здійснити спробу повернути старі схеми закупівель.


У 2016 році ЮНІСЕФ здійснює закупки вакцин за бюджет минулого року, зазначила у коментарі Радіо Свобода медичний експерт ЮНІСЕФ Катерина Булавінова. Зокрема, вже до кінця травня в Україну має надійти перша партія вакцини для профілактики гепатиту-В, а також бівалентна вакцина проти поліомієліту.

«Розвезення по території України здійснюється самим фондом ЮНІСЕФ, точніше за його кошти. Це дещо незвичайно, але така склалась ситуація, потрібна була така допомога. Тому розвезення здійснюється державним підприємством «Укрвакцина», але за фінансової підтримки ЮНІСЕФ», – зазначає Булавінова.

Міжнародні закупівлі тривають і вже перейшли у фазу поставок лікарських засобів і вакцин, сказав у коментарі Радіо Свобода заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець. Така система закупівель, за його словами, дозволяє зекономити кошти, до того ж за розвезення вакцини також платить ЮНІСЕФ.

«На даний момент із загального об’єму коштів, які ми перерахували, яких було 2 мільярди 197 мільйонів гривень, поставлено і розвезено по Україні приблизно на 380 мільйонів гривень. Якщо порівняти ціну, за яку ми закуповували вакцину по туберкульозу і ту ціну, за якою закуповує ЮНІСЕФ, то різниця приблизно в 4 рази дешевша, ніж та вакцина, яка була закуплена в 2014 році», – зазначає Перегінець.

«Шафранський ніколи не був зацікавлений, щоб міжнародні закупівлі взагалі відбулися»

Тим часом активісти Центру протидії корупції побоюються, що після зміни керівництва МОЗ повернеться до старої схеми закупок вакцин.

Адже міжнародні закупки фактично забрали велику годівницю з МОЗ і віддали всі ці гроші міжнародним організаціям, зазначає член правління Центру протидії корупції Олександра Устінова. Для прикладу, щодо туберкульозу економія виявилась 60 відсотків у порівнянні з цінами минулого року, пояснює Устінова, тож ці 60 відсотків раніше лягали комусь у кишеню.

Є так звана тендерна мафія, яка два місяці саботувала і не підписувала контракти, зараз, ймовірно, саботуватиме поставки
Олександра Устінова

«Що зараз для цього робиться? Є так звана тендерна мафія, яка два місяці саботувала і не підписувала контракти, зараз, ймовірно, саботуватиме поставки. А є інше питання, що прийшов новий виконувач обов’язків Шафранський, який ніколи не був зацікавлений у тому, щоб міжнародні закупівлі взагалі відбулися», – говорить Устінова.

Між тим, заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець зазначив, що альтернативи міжнародним закупівлям наразі для України немає. Підтримав таку позицію і прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. За словами Перегінця, цього року ліки та вакцини надходять значно швидше, до того ж люди можуть бути впевнені, що гроші витрачають за призначенням.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG