Доступність посилання

ТОП новини
16 Лютий 2019, Київ 15:36

Чи приверне гуманітарний саміт у Туреччині більше уваги до Криму?


Перший всесвітній гуманітарний саміт у Стамбулі. 23 травня 2016 року

«Кримськотатарське питання – як одне з ключових у питанні деокупації Криму» – Яременко

У Туреччині 23 травня розпочав свою роботу перший всесвітній гуманітарний саміт. На дводенних зборах під егідою ООН глави держав і урядів, високопосадовці з понад 100 країн світу обговорюють, як краще реагувати на глобальні виклики, і як допомогти людям, які постраждали від збройних конфліктів і стихійних лих. Україну представляє на саміті президент Петро Порошенко, лідери кримських татар та міністр з питань тимчасово окупованих територій. Наскільки важливою є участь у такому саміті? Про це Радіо Свобода запитало українського дипломата – колишнього генерального консула України в Стамбулі, а нині голову правління благодійного фонду «Майдан закордонних справ» Богдана Яременка.

Богдан Яременко
Богдан Яременко

– Сам саміт, гуманітарний саміт, хоча назва трошки вводить в оману, оскільки саміт здебільшого присвячений наслідкам воєн, наслідкам стихійних різних лих, які викликають величезні проблеми для цивільного населення, біженців, шукачів політичного притулку і так далі. Звичайно, що стосується воєнних аспектів, то мова йде про правила ведення війни, про використання різних вибухових речовин, все те, що може вражати звичайних цивільних людей, які не задіяні у військових діях, які стають мимоволі жертвами воєн.

Добре, що Україна представлена на найвищому рівні
Богдан Яременко

Ця тема для України вкрай важлива – і причини виникнення воєн, і їх наслідки – це те, що Україна має, на жаль, дуже актуальний досвід. Звичайно, добре, що Україна представлена на найвищому рівні. Тим більше, що мова йде про подію ООНівську, яка відбувається на території сусідньої з нами Туреччини, це теж важливо з точки зору підтримання активного діалогу з цією країною, яка дуже важлива і з точки зору протидії російському впливу в регіоні Чорного моря, деокупації Криму, військово-технічного співробітництва і так далі, і так далі.

– А наскільки, на Вашу думку присутність на саміті лідерів кримських татар, зокрема Мустафи Джемілєва, Рефата Чубарова, які супроводжують президента у цій поїздці, допоможе привернути більше уваги до ситуації в Криму, адже тема переслідувань кримських татар буде також обговорюватись?

Кримськотатарське питання – як одне з ключових у питанні деокупації Криму – повинно бути повністю інтегроване у зовнішню політику України
Богдан Яременко

– Важливо, що вони там є, що вони є членами делегації України і що це стає вже доброю традицією. Я відстоюю ту думку, що взагалі кримськотатарське питання – як одне з ключових у питанні деокупації Криму – повинно бути повністю інтегроване у зовнішню політику України. І, звичайно, треба розуміти, що їхня поява на сесіях, їхні заяви одномоментно не зроблять перевороту, але тут важливі не якісь сенсації, а важлива постійність цієї роботи, регулярність.

Чим частіше кримськотатарське питання буде порушуватись Україною на різних міжнародних форумах, тим більше у нас шансів привернути до цього достатньо уваги світового співтовариства. Наразі ми лише на початку цього шляху. Хоча є певний прогрес у визнанні того, що відбувається, тих гонінь, яких зазнають кримські татари в Криму, але звичайно, ще дуже далеко до того, щоб світ виробив якусь ефективну політику реагування на це. Через те, тут важливо, це той випадок, коли капля точить камінь.


А чи погоджується з такою думкою учасник української делегації на саміті у Стамбулі – голова Меджлісу Кримськотатарського народу Рефат Чубаров? Чи очікує він важливих заяв і рішень? Про це він розповів Радіо Свобода.

Рефат Чубаров
Рефат Чубаров

– Це перший міжнародний гуманітарний такий саміт. Зрозуміло, що ніхто не очікує, що завдяки цьому саміту одразу всі гуманітарні проблеми будуть вирішені. Треба все це пов’язувати з іншими формами діяльності Організації Об’єднаних Націй, зокрема щодо Ради безпеки, щодо ООН в цілому. Мова йде про те, що поки не будуть задіяні ефективні механізми тиску на членів ООН з питань, коли порушують міжнародне право, то не можна сподіватися, що гуманітарне питання можна вирішувати окремо.

Але Ви абсолютно праві. Такі зібрання на вищому рівні, коли між собою спілкуються керівники країн світу – тут є пані Меркель, тут є керівники країн арабського світу, європейських країн, тут є генеральний секретар Ради Європи, – все це говорить про те, що світ зараз дуже активно шукає ефективних шляхів розв’язання глобальних конфліктів. І зрозуміло, тут символічно, на цьому тлі, що Російська Федерація суттєво знизила рівень своєї делегації. Я думаю, що я не помиляюся, їхня делегація очолюється одним заступником міністра закордонних справ Росії.

– Які зустрічі заплановані в української делегації?

– Президент України вже виступив на пленарному засіданні. Зараз у президента відбувається низка зустрічей зі своїми колегами. Я не можу зараз називати всі країни, бо деякі зустрічі можуть бути підтверджені, деякі можливо будуть перенесені. Але знаю точно, що буде окрема зустріч із президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. І у цій зустрічі з президентом буде брати участь і Мустафа Джемілєв. Я у цей час разом із членом Меджлісу Ескендером Барієвим і з громадською діячкою Тамілою Ташевою, міністром з окупованих територій Вадимом Чернишем – ми будемо проводити різні зустрічі щодо проблем Криму і Донецької, Луганської областей.

  • 16x9 Image

    Людмила Ваннек

    На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможець міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редактор і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні», «Свобода за тиждень», випусків новин. Багато працює над рекламою передач.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG