Доступність посилання

ТОП новини

Білорусь відкривається світові. На п’ять діб без віз


Прикордонник на кордоні між Польщею та Білоруссю
Прикордонник на кордоні між Польщею та Білоруссю

Мінськ – Влада Білорусі дозволила громадянам 80 іноземних держав відвідувати свою територію без отримання віз. Фактично уряд Білорусі пішов на крок, подібний до того, який був запроваджений Україною ще у 2005 році стосовно громадян ЄС.

​Білорусь, яка вважається однією з найбільш ізольованих держав на європейському континенті, вирішила дещо відкритися світові. Згідно з указом президента Лукашенка, скасовуються візи для громадян 80 країн світу, в тому числі ЄС та США, а також Бразилії, Індонезії, Японії, Канади, Китаю та інших держав, якщо вони прибувають на строк не більше ніж 5 діб та виключно літаками через «Національний аеропорт «Мінськ».

«Документ спрямований на активізацію подорожей бізнесменів, туристів, приватних осіб, що мають загальногромадянські паспорти»,– повідомляє прес-служба президента Лукашенко.

Це рішення відразу знайшло схвалення у білоруському суспільстві. Але великого туристичного потоку в Білорусь годі чекати, констатують білоруські туроператори.

Скасування віз припливу туристів не гарантує
Лілія Кобзік

«Скасування віз – крок, на який, очевидно, пішли вимушено (країні потрібні гроші!), сам по собі, припливу туристів він не гарантує. Про країну повинні знати», – написала у фейсбуці редактор газети «Туризм и отдых» Лілія Кобзік.


Проте у Мінську все ж сподіваються, що цим нововведенням скористаються бізнесмени, спортсмени, вболівальники, взагалі зростуть людські контакти.

Крок Мінська на Захід?

Крім цього, у МЗС Білорусі вже заявили, що у Євросоюзі «підуть на якісь зустрічні кроки в напрямку розвитку контактів між Білоруссю і ЄС», – так сказав начальник консульського управління МЗС Білорусі Ігор Фісенко.

Але експерти закликають не поспішати з надією на поліпшення політичних відносин Білорусі та Заходу з цього приводу.

Це рішення досить давно обговорювалася для поліпшення туризму в країні, демонстрації того, що країна відкрита для інвестицій
Андрій Єгоров

«Безпосередньо це, звичайно, не впливає, тому що сутнісні суперечності й проблемні моменти лежать трохи в інших сферах і не стосуються цих безвізові переміщень. Це рішення досить давно обговорювалася для поліпшення туризму в країні, демонстрації того, що країна відкрита для інвестицій. Звичайно, на це вплинули економічні труднощі, які переживає Білорусь», – говорить директор Центру європейської трансформації з Мінська Андрій Єгоров.

Він вважає, що введення Мінськом «безвізу» для ЄС та США навіть на 5 діб може викликати негативну реакцію Москви, але, швидше за все, непублічну. Росія наразі не дозволяє іноземцям в’їжджати на свою територію через Білорусь, на кордоні з якою у Росії немає своїх прикордонників.

Проблемні питання залишаються

У країнах Заходу позитивно оцінили це рішення влади Білорусі, назвали його кроком до відкритості, але залишаються двосторонні проблеми як у візових питаннях, так і у багатьох інших.

Зокрема, міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус нагадав, що Білорусь впродовж 6 років не спромоглася увести у дію договір про безвізовий прикордонний рух з Литвою. Такий самий договір підписаний, але не ратифікований Білоруссю і з Польщею.

Литовський політолог Вітіс Юрконіс в інтерв'ю Радіо Свобода закликав не перебільшувати значущість цього кроку Мінська, не очікувати, що це рішення призведе до великого повороту на міждержавному рівні, бо проблемні питання залишаються.

Це рішення зробить свій внесок в переговори. Але слід уникати ейфорії
Вітіс Юрконіс

«Я думаю, це рішення зробить свій внесок в переговори. Однак не варто це сприймати так: ось ми зробили крок і тепер чекаємо на відповідь. Повинні бути виконані певні технічні моменти, виконані вимоги. Крок гарний, але слід уникати ейфорії, не варто очікувати якогось романтичного періоду у відносинах Євросоюзу і Білорусі», – скахав Юрконіс.

  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG