Дослідник історії українства Латвії, доктор історичних наук Ерік Єкабсонс вважає, що українці були й залишаються важливою складовою латвійського суспільства.
«Я, як і більшість представників мого народу, вважаю, що українці є однією з найбільш величних націй Європи, безперечно, одним із найгероїчніших народів в історії, починаючи від середньовіччя до наших днів. І ми повинні дивитися на українців як на приклад того, як вони добре тут зберігають свою національну ідентичність. А також, як вони вміють цінувати місце, де проживають – Латвію», – зазначив латвійський історик
Період національного відродження
Наприкінці 80-х – початку 90-х років минулого століття розпочалося відродження українського руху в Латвії. Українці із латишами боролися за відновлення незалежності Латвії у «Народному фронті», були з ними поряд у «живому ланцюгу» Балтійського шляху, стояли пліч-о-пліч на барикадах у 1991 році.
Наразі Латвія часів «Атмоди» (Відродження) була й для України прикладом боротьби за незалежність.
«Хіба зміг бути ланцюг злуки від Києва до Львова й Івано-Франківська, якщо б тут на берегах Балтійського моря балтійці не стояли, тримаючись за руки і виборюючи свою незалежність», – зауважив український поет Іван Драч, який приїхав до Риги на святкування 100-ювілею української діаспори.
Саме у цей період у Латвії створюються українські товариства, яких сьогодні нараховується 16, організовується єдина у Балтії Ризька середня українська школа. Латвійські українці мають свій часопис та радіо, створено Український інформаційний центр та Ресурсний центр для іммігрантів із України, є також Центр соціальних досліджень «Етнікос».
Президент Латвії Валдіс Затлерс у своєму вітанні з нагоди 100-річчя української діаспори висловив переконання, що українці збагачують латвійське суспільство своїм внеском у різні галузі – культуру, освіту, мистецтво та виробництво.
Нове тисячоліття – нові виклики
Водночас сьогодні латвійська українська громада Латвії переживає процеси трансформації із діаспори 20-го століття у діаспору 21-го, перед нею стоять виклики третього тисячоліття.
Учасники конференції «100 років української діаспори в Латвії. Історичний досвід та перспективи збереження національної ідентичності в умовах глобалізації» відзначили, що негативний демографічний баланс, асиміляція, значна еміграція, низька активність та погане знання української та латиської мов – основні сучасні проблемні питання латвійських українців.
«У 1989 році, ще за радянського перепису населення, українців у Латвії було 92 тисячі 100 осіб, у 2000 році – 63 тисячі 600, а на 1 липня минулого року – 55 тисяч 200», – зазначив про динаміку зменшення кількості українців у Латвії співголова Спілки українців Латвії Володимир Строй.
Наразі кажуть, що яким буде українство Латвії в наступні десятиліття, – вирішувати молодому поколінню латвійських українців. Зокрема, і тим, які 30 березня цього року зареєстрували у Латвії Український центр молоді і дітей та збираються у рамках святкування 100-річчя української діаспори провести восени в Латвії міжнародний молодіжно-дитячий фестиваль.