Символічні грошові знаки з портретом міністра освіти у центрі Дніпропетровська можна обміняти на символічні дипломи. Їх сьогодні виписують усім охочим. Організатори акції кажуть: таким чином вони привертають увагу до проблем студентства: хабарництва у вишах, скорочення на 40 відсотків числа бюджетних місць, неприйнятних умов проживання в гуртожитках.
Голова громадської організації «Студентська свобода» у Дніпропетровську Денис Ковальов каже: зубожіння студентів на совісті міністра.
«Від початку 2011 року, приміром, на нашому історичному факультеті стипендії зменшили на 10 відсотків. Ми, бюджетники, отримували 700 гривень, а тепер 560 гривень. Нам пояснили: у державному бюджеті є дірка, і ви маєте з цим змиритись», – сказав Денис Ковальов.
«Тільки 20 відсотків викладачів говорять українською»
Втім, на думку активістів, найбільша провина профільного міністра не в матеріальній скруті студентів, а в сплеску русифікації вищої освіти. Герман Назаренко, студент факультету міжнародної економіки Дніпропетровського національного університету, каже, що все більше дисциплін у виші за міністра Табачника почали викладати російською.
«Більшість викладачів розмовляють російською мовою, на жаль. Тільки приблизно 20 відсотків викладачів говорять українською. Звичайно, є можливість попросити викладача спілкуватись українською, але далеко не всі погоджуються. Наразі все більше відмов. Я дивуюсь, як українофоби можуть займатись освітою в Україні», – розповів Радіо Свобода Герман Назаренко.
«Деяким викладачам легше російською»
У штабі молодіжного крила Партії регіонів студентська акція викликала обурення. Водночас керівник обласної молодіжної організації «Молоді регіони» Дмитро Павлов погодився: документацію дніпропетровські виші ведуть українською, але на лекціях справді часто все ж звучить російська.
«Більша частина населення Дніпропетровської області у побуті використовує російську мову. Це факт, що звершився. І це не можна засуджувати. Справді, у вишах деяким викладачам легше доносити знання студентам російською мовою. Я вважаю спекулятивною тему використання мови у вишах, абсолютно передчасною і штучною», – сказав Дмитро Павлов у коментарі для Радіо Свобода.
Дніпропетровські студенти також розповіли Радіо Свобода, що за міністра Дмитра Табачника російська мова стала лунати частіше на гуманітарних факультетах, а на технічних вона переважала і за попереднього міністра Івана Вакарчука.
Раніше Дмитро Табачник наголошував, що двомовність – це багатство, від якого українцям не варто відмовлятися. Він також відкидав закиди у тому, що хабарництво поширене в українських вишах, а окремі проблеми, казав він, можна вирішити за допомогою нового закону «Про вищу освіту».
Тим часом «антитабачниківська» кампанія на Дніпропетровщині, кажуть організатори, триватиме. Наступним містом, де відбудеться акція, стане Кривий Ріг.