Доступність посилання

ТОП новини

20 квітня виповнюється 110 років від народження генерал-хорунжого армії УНР Юрія Тютюнника


20 квітня виповнюється 110 років від народження генерал-хорунжого армії УНР Юрія Тютюнника

Київ, 17 квітня 2001 - Уродженець села Будищів на Київщині, випускник Уманської аґрарної школи, Юрко Тютюнник міг би ціле життя займатися бджолярством та садівництвом. Проте з початком Першої світової війни він був мобілізований до російської армії і по закінченні військової школи направлений на фронт.

У квітні 1917 року поручник Тютюнник був серед організаторів українського полку імені Петра Дорошенка у Симферополі. Про політичну позицію члена Центральної Ради Тютюнника свідчить підтримка ним липневого повстання полуботківців, яке він назвав «першим збройним виступом проти росіян, першим масовим протестом проти угодовської політики українського політичного центру».

Упродовж 18-го року отаман Звенигородського коша Вільного козацтва Тютюнник воював на Київщині проти більшовиків, німецької армії та гетьмана Скоропадського. Восени він був на кілька тижнів ув’язнений до Лук’янівської в’язниці, а по звільненні приєднався до антигетьманського повстання. У березні 19-го року повстанці Тютюнника у союзі з Червоною армією визволили від денікінців та загонів Антанти Херсон та Одесу. Але вже через два місяці Тютюнник повернув зброю проти недавніх союзників.

У Першому Зимовому поході Армії УНР генерал-хорунжий Тютюнник був помічником командувача. У Другому поході восени 21-го він командував Подільською групою і після її розгрому більшовиками прорвався на територію Польщі, де був інтернований.

23-го року Тютюнник таємно приїхав на Наддніпрянщину, однак був заарештований «чекістами». Невдовзі звільнений, він у відкритому листі закликав усіх українців на еміґрації повертатися до радянської України. Більшовики дозволили Тютюннику оселитися у Харкові і навіть викладати тактику та стратегію у Школі червоних командирів. Він писав спогади та кіносценарії, редагував художні фільми і зіграв роль самого себе у кінофільмі «ПКП».

Навесні 1929 року Юрій Тютюнник був знову заарештований, вивезений до Москви і там розстріляний.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG