Восени 1930 року польська влада провела так звану «пацифікацію», тобто масові побиття та арешти українців, погроми українських громадських організацій, закриття українських шкіл. Репресіям були піддані і греко-католицькі священики за богослужіння українською мовою або вживання українських прізвищ своїх парафіян при заповненні метрик.
Відповіддю українських націоналістів стало вбивство 15 червня 34-го року міністра внутрішніх справ Броніслава Перацького, який керував проведенням «пацифікації». Терористичний акт організував крайовий провідник ОУН Степан Бандера. А 17 червня президент Польщі Мосцицький видав розпорядження про створення концентраційного табору для політичних в’язнів. Табір був відкритий 5 липня у місті Береза Картузька на Берестейщині у будівлях колишнього монастиря російської православної церкви.
Вже наприкінці року у Березі Картузькій відбували ув’язнення 120 українських націоналістів, 40 західноукраїнських комуністів та ще 40 членів польської опозиційної партії «Обуз народово-радикальний». Через п’ять років у таборі перебувало п’ять тисяч українців, ув’язнених на підставі позасудових рішень як політично неблагонадійні.
Адміністративний нагляд над Березою Картузькою здійснював місцевий воєвода полковник Януш Бернадський-Костек. Він домігся встановлення у концтаборі особливо суворого режиму, що призвело до значних втрат серед в’язнів.
Концентраційний табір у Березі Картузькій проіснував до поділу Польщі між Радянським Союзом та Німеччиною у вересні 1939 року.