Три основні учасники наступних виборчих перегонів уже, видається, визначені. Якщо вони не нароблять надто великих дурниць або якщо не відбудеться істотних персональних змін у вищих ешелонах влади, найбільше місць у Верховній Раді четвертого скликання за партійними списками одержать: КПУ, “Наша Україна” і ТУНДРА.
Із першими, себто комуністами, все зрозуміло. Офіційна опозиція його величності президента. Що матиме добрі рейтинґи у квазісоціологічних квазідослідженнях. Мовляв, усі люди лівих поглядів, голосуйте за найпотужнішу ліву партію. І хіба ж пустять когось у телестудію, аби пояснив річ елементарну, як двічі по два – чотири: комуністи – зовсім не ліва партія, бо ліві прагнуть осуспільнити державу, а КПУ – одержавити суспільство; і зовсім не опозиційна – подивіться лишень на результати голосувань у Верховній Раді за останні півроку.
Із “Нашою Україною” і Віктором Ющенком теж майже все зрозуміло. Зациклившись на національно-демократичному таборі, вже традиційно роздертому чварами і зрадами, Віктор Андрійович утратив шанс стати всеукраїнським лідером політичних сил європейського спрямування. А це – значно серйозніше, ніж націонал-демократи. Найкраще для “Нашої України” взагалі було б, якби в першій п’ятірці списку поряд із Ющенком були не партійні лідери, а широковідомі незалежні інтелектуали. Це вибило б частину карт із рук ворогів “Нашої України”, які щосили “мочитимуть” її у своїх мас-медіа за націоналізм.
Але, попри все, виборчі уподобання – річ досить-таки іраціональна. І КПУ, і “Наша Україна” мають достатньо своїх фанатів. Щоправда, “ющенківців” могло б бути вдвічі більше, але… Коні не винні.
І нарешті ТУНДРА, як звуть журналісти об’єднання “трудовиків”, народних демократів, реґіоналів та аґраріїв. Тут уподобання виборців (крім тих, хто завжди голосує за владу, бо це влада) ні при чому. Тут адмін-ресурс, медіа-ресурс, кадровий ресурс, фінансовий ресурс. І так далі. Тут – і творці російського “Медведя”, тобто парламентської опори Путіна, склепаної за місяць із абсолютної порожнечі. І це все скромно зветься “центризмом” – очевидно, внаслідок наближеності до центру влади. Хоч і схоже на європейський центризм, як свиня на коня.