Доступність посилання

ТОП новини

Чи існує загроза ісламського екстремізму в Криму?


Чи існує загроза ісламського екстремізму в Криму?

Симферополь, 19 вересня 2001 - Кількість прихильників Ісламу в Україні точно не відома, різні джерела називають різні цифри – від 1 до 3 мільйонів осіб. В Криму ж мешкає найбільша в Україні мусульманська громада, яка нараховує близько 300 тисяч мусульман. Тож трагедія в Америці у цьому регіоні відгукнулася не тільки біллю і співчуттям переважної більшості кримчан, але й певними політичними сплесками, названими місцевою пресою і “ низькими спекуляціями”, і “справедливим занепокоєнням”.

Днями дві симферопольські події нагадали, що міжконфесійна ситуація в Криму залишається вразливою. В середу кримський парламент ухвалив рішення про передачу мусульманській громаді “Аджи-бей” земельної ділянки для будівництва мечеті під Симферополем. У той же час під стінами місцевого парламенту громадська рада із захисту Свято-Успенського монастиря, що у Бахчисараї, організувала мітинг і хресну ходу в оборону православ’я в Криму. І хоча митрополит Симферопольський і Кримський УПЦ Московської Патріархії Лазар відмежувався від цієї акції, однак кілька сотень демонстрантів, у тому числі одягнуті у військові однострої члени Православних братств Російської Православної Церкви закликали депутатів і громадськість захистити християн Криму перед загрозою світового і місцевого мусульманського екстремізму і фундаменталізму.

Кілька днів тому голова Верховної Ради Криму, лідер кримських комуністів Леонід Грач заявив, що за нападами на міста Сполучених Штатів Америки стоять мусульманські сили. За його словами, справджуються сумні прогнози про протистояння ісламського і християнського світів. За словами Леоніда Грача, і в Криму є екстремістські сили. Спікер цього разу не назвав Меджліс прямо, однак раніше цей представницький орган кримськотатарського народу у його виступах отримував епітети, серед яких – екстремізм і націонал-радикалізм – чи не найм’якіші.

Чи існує насправді в Криму загроза ісламського фундаменталізму та екстремізму? Каже заступник Муфтія мусульман Криму Закир Куртнезиров: “В Криму мусульмани за кількістю – у меншості. І думати, що мусульмани несуть Криму якусь загрозу – невірно і нереально. Теракти в Америці деякі люди зараз використвують у власних політичних цілях, спекулюють на мусульманській загрозі. Кримські мусульмани – це переважно кримські татари, які зараз тільки повертаються на свою батьківщину. Вони думають не про теракти, чи якусь ворожнечу. Вони думають про своє облаштування на історичній батьківщині.

Іслам проти таких злочинів. Життя дає Аллах і тільки він має право його відібрати. Убивати інших людей – це великий-великий гріх в Ісламі. І про це в Корані сказано. Духовне управління мусульман Криму уже засудило теракти в США і висловило свої співчуття американському народові”, - сказав в інтерв’ю Радіо “Свобода” заступник Муфтія мусульман Криму Закир Куртнезиров.

За словами лідера Меджлісу Мустафи Джемілєва, терористичні акти в США є найбільшим і наймерзеннішим злочином проти людства, який можна порівняти лише із злочинами нацистів і комуністів. Ще 12 вересня пан Джемілєв заявив, що жодна релігія не виправдає терористів, які вбили десятки тисяч людей в США, і він як мусульманин проклинає їх та їхні дії. Водночас, він попередив про можливість використання деякими політичними силами цієї трагедії у своїх корисливих цілях і про вірогідність розпалювання ними антимусульманської істерії в Україні, чи, зокрема, в Криму. Застереження лідера Меджлісу, як виглядає, спираються на реальну політичну ситуацію в автономії, де комуністи і проросійські сили вже намагаються використати страх російської етнічної більшості перед так званою “мусульманською загрозою”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG