12 грудня, наприклад, було заявлено, що Польща не повинна боятися постачання російського газу, адже його, мовляв, не боїться Західна Європа, а тому постачання газу з Данії та Норвегії, про що існували вже підписані попереднім прем’єром угоди, може виявитися для Польщі не корисним.
Ця заява – ще одна підстава для висновку про суттєві зміни в польсько-російських відносинах, що, безперечно, вплине і на стратегічне партнерство між Польщею та Україною.
Заява польських урядовців щодо високих цін та надмірної кількості норвезького да датського газу, який повинен був стати, згідно з концепцією попереднього правого уряду, основним джерелом диверсифікації енергоносіїв, збіглося в часі з візитом до Москви голови польського Сейму Марка Поля. Ця заява – це також крок до приїзду у Варшаву у січні наступного року президента Росії Володимироа Путіна. З усього видно, що польсько-російське зближення – це вже не намір, а конкретний факт.
У тому контексті концепція польсько-українського стратегічного партнерства потребує принципових змін. Які ж зміни пропонують самі польські політичні еліти? Ми запитували про це у політиків різних політичних орієнтацій.
Ліві, наприклад, відповідали, що у польсько-українському стратегічному партнерстві нічого не змінюється і що, мовляв, його треба продовжувати у тому ж напрямі.
Але чи ж може задовольняти Україну той самий напрям? Адже якщо подивитися на цифри, то помітними є тенденції для України не корисні. Попри всі досягнення, цифри річ уперта, подивімося: обсяги взаємної торгівлі зростають, але при цьому збільшується від’ємне для України сальдо. Поляки купують в Україні все менше міндобрив, більш, ніж на 40% менше за перше півріччя цього року рільничих продуктів, натомість, Україна майже вдвічі збільшила експорт з Польщі готових продуктів харчування, машин, обладнання, пластмас.
Не зважаючи на величезні зусилля, не вдалося також просунутися Україні на польському ринку і в галузі військової техніки. А перспективи тут великі, адже модернізація польського війська відбувається все ж на базі ще радянського обладнання.
Словом, не озброєним оком видно сьогодні, що попри всі розмови про польсько-українське стратегічне партнерство, Україна все ж відходить на другий план, у порівнянні з Росією, а було навпаки.
Що ж пропонують польські центристи? Вони кажуть, що треба творити щось на зразок польсько-українсько-російського трикутника, залучаючи таким чином Україну до нових російсько-польських ініціатив.
Праві ж польські політики стоять на тому, що Україні і Польщі, мовляв, не треба посередників і що, враховуючи нові польсько-російські ініціативи, українсько-польське стратегічне партнерство повинно все ж іти окремим шляхом.
Чи не виявиться цей шлях маргінальним, треба у себе запитати?
Так чи інакше, аналіз ситуації, що складається, мусив би, насамперед, зі сторони України бути абсолютно блискавично проаналізований і повинні бути зроблені висновки. Швидкі темпи перебудови самої суті українсько-польського партнерства на основі досягнутого, звичайно ж, можливо, дали б шанс принципово нових підходів і несподівано добрих результатів у новому політичному контексті, який складається у Центрально-Східній Європі, у буквальному смислі, на очах.