Доступність посилання

ТОП новини

Одні майже військовополонені, а інші просто терористи…


Одні майже військовополонені, а інші просто терористи…

Прага, 8 лютого 2002 – Уже кілька тижнів низка правозахисних організацій різко критикувала уряд США за нібито нелюдське утримання полонених бойовиків Аль-Каєди та талібів на території американської військової бази в Ґуантанамо (Куба). Минулого четверга президент Джордж Буш прореагував на цю критику првозахисників частковим визнанням прав талібів згідно зі статтями Женевської конвенції.

Правозахисні організації, і Міжнародна амністія, і Г’юман Райтс Воч, уважали донедавна, що становище полонених талібів і бойовиків Аль-Каєди в місцях ув’язнення на військовій базі в кубинській затоці Ґуантанамо зовсім не відповідає вимогам Женевської конвенції. Зокрема, відзначалося, що й місця утримання військовополонених не мають відповідного обладнання, і ставлення до них із боку охорони та інших американських служб є брутальним, зокрема полонених конвоюють ув наручниках по двоє конвоїрів, та й допити їх також ведуться з порушеннями прав людини і всупереч Женевській конвенції.

Президент США Джордж Буш відреагував на критику правозахисних організацій: він вирішив визнати дію Женевської конвенції стосовно воюючих супроти США вояків руху Талібан. Прес-секретар Білого дому Арі Фляйшер повідомив у четвер: «Президент Буш сьогодні вирішив, що Женевська конвенція може бути застосована щодо полонених талібів, але не до міжнародних терористів із Аль-Каєди. Хоча й таліби, можливо, не підпадають під дію статті четвертої Конвенції і не є за її трактуванням військовополоненими, президент ухвалив рішення про те, що члени цього руху можуть бути віднесеними до цього документа, бо Афганістан є учасником цієї Конвенції».

Арі Фляйшер також додав, що дія Конвенції на права талібів є частковою, бо США не можуть визнавати їх справжніми військовополоненими, бо якщо порівнювати їхній статус зі статтею четвертою Конвенції, то талібські вояки не були справжніми армійцями, не носили однострій із відзнаками, не притримувалися воєнного статуту воєнного часу… Представник Вашинґтона також наголосив, що, незважаючи на юридичні відмінності у статусі талібів і терористів із Аль-Каєди, ставлення до них буде однаково гуманним.

Представник Г’юман Райтс Воч Том Малиновський зауважив, що таке рішення Білого дому є «кроком уперед у поширеннні конвенції на Афганістан, але разом із тим і дивним. Цим США роблять незначну поступку щодо ставлення до військовополонених, але зменшують до себе довір’я».

Повідомляється також, що в Ґуантанамо утримується 158 полонених талібів і активних членів Аль-Каєди.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG