Доступність посилання

ТОП новини

Американський сенатор Джон Байден поставив вимогу, щоби белградський уряд просив пробачення у сусідніх держав за воєнні злочини скоєні сербами


Американський сенатор Джон Байден поставив вимогу, щоби белградський уряд просив пробачення у сусідніх держав за воєнні злочини скоєні сербами

Белград, 13 травня 2002 – Сенатор Байден, впливовий голова сенатського Комітету з питань зовнішньої політики поставив чотири умови для надання Сербії фінансової допомоги Сполучених Штатів. Йдеться про припинення “негативного впливу” Белграда на сербів у Боснії і Герцеговині й Косові, припинення поділу міста Косовська Митровиця, повне співробітництво з Міжнародним трибуналом у Гаазі та, нарешті про вимогу, щоби Сербія просила пробачення за “геноцидну кампанію” в Хорватії, Боснії й Герцеговині та Косові.

Белградські урядовці такі вимоги сприйняли з обуренням, називаючи їх нереальними й неприйнятними.

Прем’єр-міністр Сербії Зоран Джінджич сказав, що ні він ні президент Югославії Воїслав Коштуніца не будуть ні в кого просити пробачення. Він дослівно сказав: “Моя влада і я особисто ніяким чином не причетні до воєнних злочинів. Ми радикально розрівали з політикою колишнього режиму, а в уряді немає людей, які проводили цю політику.” Джінджич додав, що дружні стосунки та співробітництво із Сполученими Штатами є одним із пріоритетів політики його влади.

Союзний віце-прем'єр-міністр Миролюб Лабус ствердив, що в Америці, поряд із Комітетом, що його очолює Байден, є й інші впливові центри. Член Міжнародної кризової групи Джеймс Лайон у заяві для Радіо Б92 сказав, що заява Байдена є частиною полеміки між Сенатом і Стейт департаментом у рамках підготовки для ухвалення бюджету на наступний рік.

Преса з цього приводу зазначає, що сенатор Байден згадані вимоги поставив на з’їзді Товариства американсько-албанської дружби. Іншими словами, він говорив те, що сподобається албанцям. Газета “Політика” нагадує, що геноцидну кампанію проводили й інші.

В коментарях, між іншим, наголошується на тому, що сенатор Байден висловив свою особисту думку. Серби висловлюють сподівання, що вашингтонська адміністрація не поділяє позицію Байдена.

Усе-ж, головний редактор газети “Політика” нагадав, що Белград від минулої осені немає посла у Вашингтоні через сварки у правлячій коаліції. На думку автора, уряд повинен якомога швидше призначити посла у США, одним з перших завдань якого буде запровадити дружні стосунки із сенатором Байденом, нібито одним з головних албанських лобістів в Америці.

Надруковано й одну пропозицію: чому б американці не скликали саміт колишніх югославських республік, із метою історичного примирення й колективного пробачення усіх усім. Ідея цікава, але балканські лідери наразі ймовірно ще не готові до такої зустрічі та якоїсь нової “Дейтонської угоди”.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG