Доступність посилання

ТОП новини
25 лютого 2021, Київ 04:50

Американський сенатор Джон Байден поставив вимогу, щоби белградський уряд просив пробачення у сусідніх держав за воєнні злочини скоєні сербами


Американський сенатор Джон Байден поставив вимогу, щоби белградський уряд просив пробачення у сусідніх держав за воєнні злочини скоєні сербами

Белград, 13 травня 2002 – Сенатор Байден, впливовий голова сенатського Комітету з питань зовнішньої політики поставив чотири умови для надання Сербії фінансової допомоги Сполучених Штатів. Йдеться про припинення “негативного впливу” Белграда на сербів у Боснії і Герцеговині й Косові, припинення поділу міста Косовська Митровиця, повне співробітництво з Міжнародним трибуналом у Гаазі та, нарешті про вимогу, щоби Сербія просила пробачення за “геноцидну кампанію” в Хорватії, Боснії й Герцеговині та Косові.

Белградські урядовці такі вимоги сприйняли з обуренням, називаючи їх нереальними й неприйнятними.

Прем’єр-міністр Сербії Зоран Джінджич сказав, що ні він ні президент Югославії Воїслав Коштуніца не будуть ні в кого просити пробачення. Він дослівно сказав: “Моя влада і я особисто ніяким чином не причетні до воєнних злочинів. Ми радикально розрівали з політикою колишнього режиму, а в уряді немає людей, які проводили цю політику.” Джінджич додав, що дружні стосунки та співробітництво із Сполученими Штатами є одним із пріоритетів політики його влади.

Союзний віце-прем'єр-міністр Миролюб Лабус ствердив, що в Америці, поряд із Комітетом, що його очолює Байден, є й інші впливові центри. Член Міжнародної кризової групи Джеймс Лайон у заяві для Радіо Б92 сказав, що заява Байдена є частиною полеміки між Сенатом і Стейт департаментом у рамках підготовки для ухвалення бюджету на наступний рік.

Преса з цього приводу зазначає, що сенатор Байден згадані вимоги поставив на з’їзді Товариства американсько-албанської дружби. Іншими словами, він говорив те, що сподобається албанцям. Газета “Політика” нагадує, що геноцидну кампанію проводили й інші.

В коментарях, між іншим, наголошується на тому, що сенатор Байден висловив свою особисту думку. Серби висловлюють сподівання, що вашингтонська адміністрація не поділяє позицію Байдена.

Усе-ж, головний редактор газети “Політика” нагадав, що Белград від минулої осені немає посла у Вашингтоні через сварки у правлячій коаліції. На думку автора, уряд повинен якомога швидше призначити посла у США, одним з перших завдань якого буде запровадити дружні стосунки із сенатором Байденом, нібито одним з головних албанських лобістів в Америці.

Надруковано й одну пропозицію: чому б американці не скликали саміт колишніх югославських республік, із метою історичного примирення й колективного пробачення усіх усім. Ідея цікава, але балканські лідери наразі ймовірно ще не готові до такої зустрічі та якоїсь нової “Дейтонської угоди”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG