Доступність посилання

ТОП новини

Близький Схід: хроніка п’ятниці


Близький Схід: хроніка п’ятниці

Прага, 28 червня 2002 – Ізраїльські війська тримають під своїм контролем сім із восьми більших палестинських міст на Західному березі Йордану, а в Хеброні не знімають облогу з напівзруйнованого будинку палестинської влади, де, як вони стверджують, переховуються палестинські терористи. Ізраїль тим часом зденервований із того, як протерористичні настрої вкорінено серед палестинців, а палестинці – з американських думок замінити верхівку влади їхньої автономії.

Бульдозери ізраїльського війська сьогодні потроху зносили нижній поверх величезного приміщення палестинських органів самоврядування в Хеброні, ніби підгризаючи його знизу. Всередині, кажуть ізраїльтяни, – з півтора десятка озброєних палестинців, від яких вимагають здатися. На штурм військові не йдуть – вони добре знають, скільки можливих схованок у цьому будинку, що свого часу побував і ізраїльським центром для допитів палестинців.

Тепер цей комплекс в облозі вже четвертий день, і ізраїльтяни нікуди не поспішають – вони мають собі іншу працю: далі десятками арештовувати підозрюваних палестинців на фактично знову окупованому Західному березі.

У перебігу обшуку дому одного з таких підозрюваних і було знайдено світлину, що потрапила сьогодні на титульні шпальти ізраїльських газет. На ній мала дитина, років півтора, вдягнена як терорист-самогубець: із червоною пов’язкою на голові й іграшковим бомбовим поясом – таким, у якому доросліші палестинці проносять, буває, на собі вибухівку до людних місць в Ізраїлі.

Родичі дитини кажуть, що це був родинний жарт, і його не варто сприймати за свідчення, що дітей ізмалку виховують на війну з Ізраїлем.

Але одна палестинська журналістка сказала кореспондентові агентства Дойче Пресе-Аґентур, що може надати десятки таких світлин, і з іще меншими дітьми, й зі старшими.

Така вже тепер дійсно палестинська традиція: діти, наслідуючи дорослих, часто вдягаються самогубцями і на демонстрації, й на шкільні церемонії.

На такій демонстрації протесту в пасмі Газа сьогодні був тим часом якраз той, хто заохочує самогубців: духовний провідник радикального ісламістського угруповання Хамас, Шейх Ахмед Ясін — той самий, якого в понеділок нібито посадили під хатній арешт за вказівкою палестинського керівника Ясира Арафата. Журналістам Шейх Ахмед Ясін заявив, що письмової вказівки про арешт йому ніхто не передавав. А один із керівників Хамасу додав, що вони не бояться втручання палестинської поліції.

Ба й навпаки: палестинські сили безпеки, ще й із особистої Арафатової охорони, як стверджує в інтерв’ю для Агентства Франс Прес кореспондент французького другого телеканалу Шарль Андерлен, відібрали в нього відеокасету, на яку він знімав Шейха Ахмеда Ясіна на сьогоднішній демонстрації.

На такому тлі чільний палестинський урядовець Набіль Шаат, що перебуває в Швейцарії, знову відкинув сьогодні думку президента США Джорджа Буша про те, що найвищого керівника палестинської автономії варто б замінити.

А з Вашинґтона водночас повідомляють, що Сполучені Штати тихенько, але енергійно шукають серед палестинців поважного кандидата на зміну Ясирові Арафатові, що був би прийнятний і для США, й для Ізраїлю, і для арабського світу, й для Європи. При цьому американські урядовці твердо наголошують, що Вашинґтон не має жодного наміру сам обрати наступного керівника для палестинського народу.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG