Доступність посилання

ТОП новини

Франція сказала “ні”.


Марія Щур


Прага, 30 травня – Французи проголосували проти європейської конституції. З перевагою в 10% голосів ( 55 до 45) противників конституції виявилося більше, навіть незважаючи на відчайдушні спроби влади в останню хвилину переконати виборців проголосувати “за”. Результати вчорашнього референдуму матимуть наслідки і для внутрішнього політичного розкладу Франції, і для цілої Європи.

Коли результати голосування були оголошені по телебаченню в ніч на понеділок, більшість французів святкувала. В референдумі взяли участь майже 70% виборців, незважаючи на те, що це був День матері, який французи люблять святкувати в родинному колі на природі.

Європейську конституцію, для того, щоб вона набула чинності, мали ухвалити усі 25 країн ЄС. Досі її встигли ухвалити лише 9 країн. Відмова французів підтримати Конституцію означатиме більшу ймовірність того, що за неї тепер не проголосують інші євроскептичні країни, такі як Нідерланди та Британія. Якщо це станеться, європейський проект може зазнати серйозного випробування. Особливо може постраждати процес розширення Європейського Союзу.

Президент Франції Жак Ширак, який напередодні закликав французів не змішувати референдум з приводу конституції з питанням розширення і не перетворювати його на вотум довіри чи недовіри до влади, після голосування був змушений прийняти його результати. “Франція демократично висловилася. Ви більшістю голосів відмовилися від Європейської Конституції. Це ваше суверенне рішення, і я його беру до уваги”.

Однак президент Ширак висловив побоювання, що це рішення неминуче поставить Францію у складне становище, і що Франції буде складніше обстоювати свої інтереси в Європі. Також, як і очікувалося, французький президент натякнув, що провал європейського референдуму в його країні матиме кадрові наслідки для його уряду. “Впродовж наступних кількох днів я повідомлю про свої рішення щодо уряду та його пріоритетів”, - заявив президент у телевізійному зверненні.

Перемога противників євроконституції була поразкою для центристських партій, натомість крайньо-праві та крайньо-ліві веселилися від душі. Комуністи говорили, що з конституцією Франція б втратила свої соціальні завоювання, а голова крайньо-правого Національного Фронту Жан-Марі Ле Пен заявив, що президент має піти у відставку. “Уряд та президент, які беззастережно брали участь у кампанії голосувати “за”, явно програли. Вони мають подати у відставку, і треба призначити нові вибори”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІ



Загрузка...
XS
SM
MD
LG