Доступність посилання

ТОП новини
14 Грудень 2018, Київ 16:25

Права людини - річний звіт Міжнародної Гельсинкської федерації з прав людини.


Зиновій Фрис

Прага, 27 червня 2005 - Міжнародна Гельсинкська федерація з прав людини зі штаб-квартирою у Відні оприлюднила сьогодні 500-сторінковий черговий звіт про розвиток прав людини в 38-країнах-членах Організації з безпеки і співпраці в Європі в 2004 році, в тому числі в Україні. Нагадаємо, що Міжднародна Гельсинкська федерація з прав людини - це група неурядових, некомерційних організацій, які діють з метою захисту прав людини в усій Європі, Північній Америці і Середній Азії. Найбільше країн ( 24) належать до колишнього комуністичного табору, включно з республіками колишнього СРСР. 13 держав складають західні демократії. До звіту також включена Туреччина.

Виконавчий директор Міжнародної Гельсинкської федерації Ерон Роудс в інтерв’ю для радіо “Свобода” заявив, що дуже важко узагальнити стан з правами людини в країнах, серед яких одні є найдемократичнішими й найліберальнішими у світі, а інші – вкрай репресивними. Однак, що можна сказати, так це те, що в окремих регіонах в галузі прав людини не дуже відчутний прогрес.

У звіті мовиться, що більше ніж у 60% країн судові системи погіршилися, не досягнувши міжнародних стандартів. Викликають певну стурбованість корупція, відсутність судової незалежності, низький рівень навчання судових виконавців. Вірменія, Азербайджан, Киргизстан, Македонія, Сербія, Таджикистан, Туркменистан і Узбекистан виділені у списку як країни, що потребують подальшого поліпшення прав людини.

Як підкреслює виконавчий директор правозахисної Гельсинкської федерації Ерон Роудс, у 80 % країн, котрі включені до звіту, є серйозні проблеми, що торкаються свавілля поліції. У 10 з них практикували знущання. Більшість країн, згаданих у звіті, мають проблеми з тюрмами (перенаселення, тощо).

У підсумковому документі правозахисної Гельсинкської федерації мовиться, що 60 % країн порушили право на політичний притулок або інші права біженців і переселенців. Згідно зі звітом, заходи з антитерористичної діяльності також призвели до урізання багатьох основних прав у Великобританії, Чечні (Російська Федерація), в Сполучених Штатах Америки і Узбекистані.

Щодо України, то в документі відзначається, що в 2004 році політичний розвиток там визначався бурхливими наслідками жовтневих президентських виборів. Перші два тури виборів, як і ті вибори, що відбувалися раніше, пройшли з порушеннями міжнародних стандартів. А ці стандарти передбачають, що вибори мають бути вільними, справедливими і демократичними. Внаслідок перевиборів другого туру Віктор Ющенко 26 грудня був обраний президентом. Лідер так званої Помаранчевої революції пообіцяв перетворити Україну в Європейську демократію, читаємо у звіті.

Помаранчева революція була реакцією на авторитарне правління президента Леоніда Кучми і його уряду, починаючи з 1994 року. Для цієї ери були характерні широкі президентські повноваження, недосконалі вибори, суворий урядовий контроль державних мас-медіа, переслідування незалежних ЗМІ та журналістів, посягання на свободу об’єднань (включно з політичними партіями), відсутність незалежної судової системи, поширена корупція.

У 2004 році, відзначає Гельсинкська федерація, спостерігалось незначне поліпшення зі свободою слова, однак під час президентської виборчої кампанії державні засоби масової інформації відкрито підтримували проурядового кандидата і одночасно прем’єр-міністра Віктора Януковича. Кілька критично налаштованих медій були змушені призупинити свою діяльність.

У звіті Міжнародної Гельсинкської федерації з прав людини мовиться, що для України минулого року були також характерні широкомасштабні арешти і недовготривалі затримання активістів опозиції, особливо членів громадської кампанії “Пора” в період кризи з жовтня до грудня. Внаслідок дій міліції опозиція не могла організовувати демонстрації, оскільки суди, як правило, будучи під пресом місцевої влади, забороняли їх.

Серйозною проблемою для України, згідно зі звітом правозахисної Гельсинкської федерації, залишаються знущання, грубе поводження міліції та інші міліцейські порушення. Попри новий закон про реєстрацію проживання, свобода пересування і право вибирати собі місце проживання й надалі обмежені.

Повний текст звіту читайте англійською мовою тут: http://www.ihf-hr.org/documents/doc_summary.php?sec_id=3&d_id=4057

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG