А брат нападника Аднан Агджа розповів турецькій пресі, що Мехмет Алі хоче тепер зустрітися з новим Папою Бенедиктом Шістнадцятим.
Колишній Папа Іван Павло Другий уже давно простив був свого невдалого вбивцю. І тепер колишній особистий секретар Івана Павла Другого, а нині архиєпископ Краківський Станіслав Дзівіш каже, що небіжчик Святий Отець молиться за Агджу з небес. А коли Іван Павло Другий помер, Мехмет Алі Агджа хотів було відпроситися з в’язниці на похорони, як він сказав, «свого духовного брата».
Та причини замаху досі лишаються в таємниці. Коли Агджу схопили на майдані Святого Петра в Римі з пістолем, із якого він тричі влучив у Папу, в Агджі в кишені була трохи передчасна записка: «Я вбив Папу на протест проти імперіялізму СРСР і США і проти геноцидів, які вони чинять у Сальвадорі й Афганістані». Однією з головних версій слідства була та, що Агджа діяв за завданням спецслужб тодішньої соціялістичної Болгарії, які в свою чергу виконували вказівки старших радянських товаришів. Але й коли Іван Павло Другий 1983 року відвідав Агджу в італійській в’язниці й простив його, Папа так і не розповів, чи казав йому Агджа про причини свого замаху.
Нині 48-річний Мехмет Алі Агджа був у Туреччині за молодості відомим праворадикальним діячем. Папу Римського він лаяв як «капіталіста» й «хрестоносця», а тим часом іще 1979 року опинився в турецькій в’язниці за вбивство журналіста Абді Іпекчі. Того ж року він утік із військової в’язниці – за його власними словами, щоб убити Папу.
Після замаху 1981 року тоді 23-річного Агджу засудили вже в Італії на довічно. Та через 19 років, у 2000-му, президент Італії Карло Адзельйо Чампі помилував його.
Агджу повернули до Туреччини – де на нього вже чекав заочний вирок за вбивство журналіста. Крім того, його судили ще за два збройні напади 1970-х років і дали загалом 36 років ув’язнення. Але завдяки амністії 2002 року й минулорічним пом’якшенням турецького законодавства суд нині вирішив, що Агджа вже відбув своє покарання, заявив його адвокат.
У Ватикані кажуть, що Святий Престол приймає в цій справі рішення компетентного суду. Агджа, за словами адвоката, задоволений такою реакцією.
А після звільнення перше, що Агджа муситиме зробити, – це розібратися з військкоматом. Адже від 18-річного віку він ухиляється від обов’язкової військової служби. Як каже адвокат, Мехмет Алі Агджа, як і кожен турецький громадянин, готовий іти до війська – але спробує законно уникнути призову. Він може або відкупитися великою сумою, що дозволяє турецьке законодавство, або домогтися визнання непридатним за станом здоров’я.