Доступність посилання

ТОП новини

Обмеження через коронавірус «врятували мільйони життів», незважаючи на економічні та соціальні збитки – дослідження


Порожня вулиця в Ухані, в центральній китайській провінції Хубей – першого епіцентру спалаху коронавірусу

У той час, як країни поступово відкривають свої економіки після декількох місяців обмежень, введених через пандемію коронавірусу, у нещодавно опублікованих наукових дослідженнях дійшли висновку, що введені у різних країнах світу ізоляційні заходи та обмеження у сфері охорони громадського здоров'я врятували мільйони життів.

Критики цих заходів продовжують вказувати на те, що суворі обмеження самі по собі несуть небезпеку. Вони наводять відразу кілька аргументів: від того, що організовувати лікування пацієнтів з іншими захворюваннями стало набагато складніше, до того, що під час обмежувальних заходів було задокументовано зростання самогубств, домашнього насильства, безробіття, бідності та недоїдання.

До інших недоліків локдауну відносять розширення економічної нерівності, порушення системи освіти та підрив віри суспільства у майбутнє.

Дійсно, все ще триває дискусія про те, як швидко влада повинна зняти обмеження, щоб полегшити важке економічне становище в усьому світі, яке призвело до того, що десятки мільйонів людей щосили намагаються звести кінці з кінцями.

Але останні дослідження, проведені у Великій Британії та США, показують, що своєчасне введення обмежень на початкових етапах поширення коронавірусної хвороби було правильним рішенням з точки зору порятунку життів та захисту громадського здоров'я.

Одне дослідження, опубліковане в журналі Nature дослідниками з Імперського коледжу Лондона, показало, що обмеження, введені в системі охорони здоров'я до 4 травня, допомогли запобігти близько трьом мільйонам смертей в 11 європейських країнах, враховуючи Італію, Іспанію, Францію, Німеччину, Велику Британію, Бельгію, Австрію, Данію, Норвегію, Швейцарію та Швецію.

В іншому дослідженні, проведеному політичними експертами Каліфорнійського університету (Берклі), розглядалися місцеві, регіональні та національні «заходи втручання нефармацевтичного характеру», впроваджені владою у Китаї, Ірані, Південній Кореї, Італії, Франції та Сполучених Штатах.

Це дослідження, також опубліковане в Nature, показало, що завдяки введеним обмеженням у сфері охорони здоров'я в цих шести країнах вдалося «запобігти або уповільнити розвиток близько 62 мільйонів підтверджених випадків захворювання, що відповідає запобіганню приблизно 530 мільйонів всіх інфекцій».

Соломон Сян, головний автор цього дослідження, сказав, що глобальні дії з протидії поширенню вірусу «врятували більшу кількість життів за більш короткий період часу, ніж будь-коли раніше».

«За відсутності політичних заходів ми оцінюємо, що на ранній стадії інфікування COVID-19 демонструє експоненціальні темпи зростання приблизно на 38 відсотків щодня, – підсумували дослідники. – Ми виявили, що політика боротьби з інфекцією істотно сповільнила її поширення».

«Деякі стратегії мають різний вплив на різні групи населення, але ми отримуємо послідовні докази того, що комплексні політичні заходи, які зараз застосовуються, демонструють крайню ступінь корисності та досягають серйозних позитивних результатів», – додали вони.

У зв'язку з цим деякі чиновники сумніваються в тому, як слід діяти далі, особливо якщо в тому чи іншому регіоні спостерігаються нові спалахи інфекції.

Президент Ірану Хассан Рухані заявив 13 червня, що жорсткі обмеження будуть знову введені в країні, якщо громадяни будуть продовжувати порушувати правила охорони громадського здоров'я.

Після поступового послаблення обмежень з середини квітня Іран впродовж останніх тижнів став свідком різкого зростання як нових щоденних випадків інфікування, так і рівня смертності – аналогічного тому, яким він був у квітні.

У телевізійній промові 13 червня Рухані заявив, що новий спалах спровокували туристи, які, за його словами, поширювали коронавірус в провінціях, де раніше ризики заразитися оцінювалися як низькі.

Санітарна обробка всередині храму Імама Рези – найбільшого шиїтського мусульманського релігійного комплексу Ірану
Санітарна обробка всередині храму Імама Рези – найбільшого шиїтського мусульманського релігійного комплексу Ірану

Він висловив стурбованість з приводу масових молитов, що проводяться у знову відкритому храмі Імама Рези, найбільшому шиїтському мусульманському релігійному комплексі Ірану в північно-східній частині країни.

«Якщо не буде взаєморозуміння, нам доведеться знову вводити обмеження», – сказав Рухані, додавши, що дотримання обмежень в галузі охорони здоров'я необхідне «для того, щоб бізнес продовжував працювати».

Реакція Швеції на коронавірус у березні та квітні розглядалася як експеримент з уникнення суворих правил локдауну та закриття бізнесу.

Але найбільш густонаселена країна Північної Європи зіткнулася з великою кількістю щоденних випадків смертей від коронавірусу та нових випадків інфікування і дійшла до набагато гірших результатів у боротьбі з COVID-19, ніж сусідні скандинавські країни.

Місцеві жителі потягують пиво в пабі «Half Way Inn», розташованому в центрі Стокгольма, Швеція, 23 березня 2020 року
Місцеві жителі потягують пиво в пабі «Half Way Inn», розташованому в центрі Стокгольма, Швеція, 23 березня 2020 року

Андерс Теґнелл, головний епідеміолог, який став автором шведського підходу до запобігання поширенню пандемії, спочатку критикував суворі обмеження, введені в інших європейських країнах.

Але 3 червня Теґнелл визнав в інтерв'ю Sveriges Radio, що його підхід був помилковим й призвів до того, що занадто багато шведів загинуло від COVID-19.

«Якби ми знову зіткнулися з тією ж хворобою з урахуванням тієї інформації, якою ми володіємо про неї сьогодні, я думаю, що ми б на половину змінили наш план дій та перейняли б ті заходи, які вжили у інших країнах світу», – сказав Теґнелл.

Йде друга хвиля?

Серйозні економічні хвилювання викликає те, що можлива друга хвиля пандемії може дати про себе знати у найближчі місяці, перш ніж вакцина буде розроблена та поширена. Це змусить повернутися до суворих обмежень.

Ми тільки на початку цієї пандемії
Сет Флаксман

«Заяви про те, що все скінчено, можна рішуче відкинути, – сказав Сет Флаксман, дослідник Імперського коледжу Лондона. – Ми тільки на початку цієї пандемії».

Дослідники кажуть, що це означає, що існує реальний ризик виникнення другої хвилі протягом літа або на початку осені, оскільки обмеження продовжують зніматися.

Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), що базується в Парижі, заявляє, що в розпал пандемії, яка «викликала найсерйозніший економічний спад майже за століття і завдає величезної шкоди здоров'ю людей, збільшує безробіття і знижує рівень добробуту», глобальні перспективи на майбутній рік «вкрай невизначені».

В результаті цієї невизначеності останній економічний прогноз ОЕСР можна назвати безпрецедентним. У ньому з рівною ймовірністю говорять як про позитивний, так і про негативний сценарії розвитку подій. Згідно з негативним сценарієм, «друга хвиля пандемії трапиться до кінця 2020 року та призведе до відновлення обмежувальних заходів», в позитивному сценарії «нового спалаху хвороби вдасться уникнути».

Багато експертів кажуть, що введені в зв'язку з пандемією коронавірусу обмежувальні заходи, такі, як соціальне дистанціювання, не повинні розглядатися як вимикач, який можна або ввімкнути, або вимкнути. Такі заходи швидше схожі на круглу шкалу, на якій їх можна посилити або послабити, але обмеження повинні бути присутніми.

«Неможливо бути впевненим у своїх прогнозах, оскільки невідомо, що станеться», – аналізує ймовірність другої хвилі провідний американський експерт з інфекційних захворювань доктор Ентоні Фаучі в інтерв'ю «Голосу Америки».

«Єдине, в чому ми можемо бути впевненими – це те, що взимку інфекція продовжить поширюватися серед бідних, – сказав Фаучі. – Ми знаємо це, тому що цей вірус і так вже сильно поширений. І він не збирається мимовільно зникнути з планети».

Друга хвиля не є неминучою. Ми зможемо запобігти їй, якщо зробимо все правильно
Ентоні Фаучі

«Ми будемо продовжувати мати справу з коронавірусом, незалежно від того, буде нова хвиля пандемії чи ні, – сказав Фаучі. – Ми повинні повністю орієнтувати на ефективність вжитих нами заходів боротьби, щоб мати можливість ідентифікувати, ізолювати та відстежувати нові випадки зараження. Вони продовжать з'являтися. І якщо наші заходи виявляться ефективними, то ми зможемо запобігти другій хвилі. Друга хвиля не є неминучою. Ми зможемо запобігти їй, якщо зробимо все правильно».

Коли його запитали, чи означають нові спалахи COVID-19 у деяких штатах США, що вони виходять з локдауну занадто швидко, Фаучі відповів: «Ви не можете зводити всі заходи до спільного знаменника».

«Потрібно бути обережним та не розглядати всі штати США як єдине ціле, – сказав Фаучі «Голосу Америки». – Це дуже велика країна. І різні штати, регіони, міста, селища та округи мають різні рівні інфекційної активності».

Потрібно бути дуже обережним та уникати людних місць
Ентоні Фаучі

«Якщо ви перебуваєте в окрузі або районі, де дуже мало зареєстрованих інфекцій, ви можете відчувати себе комфортно, намагаючись нормалізувати життя та пом'якшити обмеження, – каже Фаучі. – Якщо ви перебуваєте в районі, де все ще дуже активно розвивається інфекція, було б розумним почекати зі скасуванням обмежень».

«Моя рекомендація завжди полягала у тому, що потрібно бути дуже обережним та уникати людних місць, – додає Фаучі. – Якщо ви все ж таки будете перебувати в людних місцях, чого я вам не раджу.... Але якщо ви там будете, вам необхідно одягати маску та ходити в ній протягом усього часу, коли ви будете перебувати в людних місцях».

Зняття жорстких обмежень та повторне їх запровадження

Вірменія є прикладом країни, яка відносно швидко вийшла з локдауну, але була змушена пристосуватися до нового спалаху хвороби.

16 березня в країні вперше був введений надзвичайний стан.

У середині квітня, всього через кілька тижнів суворих обмежень, Вірменія почала поступово відновлювати свою економіку, в той час як кількість інфекцій в країні все ще зростала.

4 травня, коли у Вірменії було підтверджено трохи менше за 1400 активних випадків захворювання COVID-19, уряд дозволив ресторанам почати обслуговувати відвідувачів на відкритих терасах.

Протягом тижня більшості магазинів, за винятком торгових центрів або великих ринків, знову було дозволено відкритися, крім того, обмеження громадян на пересування також були зняті. Поряд з салонами краси та перукарнями було дозволено знову відкрити фабрики всіх типів.

Міністр охорони здоров'я Арсен Торосян тоді попередив, що кількість людей, інфікованих цією хворобою, незабаром може перевищити можливості лікарень Вірменії з лікування всіх пацієнтів.

Міністр охорони здоров'я Вірменії Арсен Торосян, червень 2020 року
Міністр охорони здоров'я Вірменії Арсен Торосян, червень 2020 року

В інтерв'ю Радіо Свобода Торосян заявив, що такий розвиток подій призведе до того, що чиновники охорони здоров'я будуть розглядати «помірні та важкі випадки як «пріоритетні», оскільки вірменські лікарні мають можливість лікувати тільки від трьох до чотирьох тисяч пацієнтів з коронавірусом.

6 червня, коли кількість інфекцій в країні перевищила 12 000, враховуючи майже 250 смертей, прем'єр-міністр Нікол Пашинян заявив журналістам, що він «зобов'язаний розкрити гірку правду».

Незважаючи на те, що чиновники зі сфери охорони здоров'я почали використовувати спортивний комплекс для розширення можливостей країни в лікуванні коронавірусу через брак лікарняних ліжок, спалах хвороби за кількістю інфікованих все ще перевершував систему охорони здоров'я та можливості Вірменії по догляду за всіма інфікованими пацієнтами.

Потім, 12 червня, уряд Пашиняна втретє продовжив режим надзвичайного стану, що означає, що поточні обмеження триватимуть щонайменше до 13 липня.

«У нас погана ситуація з поширенням коронавірусу, – сказав в той день Пашинян. – Я повинен бути чесним. Я дуже засмучений цими цифрами».

Пашинян, який разом з дружиною й трьома дітьми також заразився коронавірусом і потім одужав, додав, що 13 червня він приїхав у свій офіс на автомобілі і в дорозі «бачив з вікна автомобіля, що люди продовжують порушувати правила епідеміологічної безпеки».

Тепер жителі Вірменії знову зобов'язані носити маски у всіх громадських місцях.

Збори більше від п'яти осіб, навіть якщо всі вони є членами однієї сім'ї, заборонені. Уряд також залишив за собою право закривати підприємства, які не дотримуються суворих правил гігієни та соціального дистанціювання.

Вірменська влада також закриває на карантин окремі лікарні, де відбулися нові спалахи захворювання.

Тим не менш, більшість вірменських підприємств залишаються відкритими, громадський транспорт, як і раніше, працює, а маленькі діти знову відвідують дошкільні установи.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG