Анатолій Гриценко наполягає, щоб районні державні адміністрації вчасно налагодили «необхідний облік – кому держава вже виділила квартиру, кому земельну ділянку, хто збудував будинок за власні гроші, а хто досі, справді, гостро потребує землі».
На місцях воліють не квапитися
Однак, як повідомила сімферопольська газета «Собитія», одразу кілька глав райдержадміністрацій звернулися до кримського уряду з пропозиціями «не поспішати і не квапити». За словами глави Бахчисарайської РГА Ільмі Умерова, силами районних відділів з міжнаціональних відносин такий великий обсяг роботи виконати в дуже короткі терміни просто неможливо. Наприклад, у Бахчисарайському районі в такому відділі працює лише один співробітник, який за день може зробити подворовий обхід та опрацювати дані не більше, ніж на 15-16 осіб, тоді як репатріантів тут – понад 20 тисяч, а анкета, яку має заповнити кожен з них, містить 34 пункти. Втім, у більшості регіонів автономії процес збору даних про раніше депортованих уже йде.
Проти створення Зведеного реєстру репатріантів виступив і представницький орган кримськотатарського народу – Меджліс. Перший заступник його голови Рефат Чубаров заявив Радіо Свобода, що формування такого реєстру, куди входить великий масив конфіденційної інформації, суперечить Конституції і чинному законодавству України. За його словами, ці дані легко можуть потрапити на «чорний ринок», що може зашкодити пересічному репатріантові.
Меджліс: ще захочуть брати відбитки пальців?
Кримський експерт Ленур Юнусов каже, що владі автономії слід би було перейматися створенням у Криму Земельного кадастру і тоді буде видно, скільки у кого землі – скільки у Чубарова та Юнусова, а скільки у Гриценка і того чи іншого чиновника. За його словами, створення реєстру було б виправданим, після ухвалення законодавчого акту про відновлення прав кримськотатарського народу, де чітко прописано терміни «репатріанти» і «раніше депортовані громадяни та їхні нащадки». А поки ж ця ідея викликає, на думку Юнусова, цілком виправданий спротив.
Місцеві меджліси уже рекомендували співвітчизникам не брати участі у створенні такого реєстру, а якщо й заповнювати анкети, то надавати лише загальну інформацію. Рефат Чубаров каже, що Меджліс кримськотатарського народу не проти обліку допомоги, що надає держава і місцева влада репатріантам, але це має бути «добре продуманий і, головне, законний процес, бо так недалеко і до масового збору відбитків пальців». Поки що ж в Меджлісі висловлюють сподівання, що Прокуратура Криму ближчим часом оскаржить відповідну постанову кримського уряду.
(Сімферополь – Прага – Київ)