Доступність посилання

ТОП новини

Вселенський патріарх – за об’єднання українських церков


Юлія Жмакіна

Київ – День 25 липня 2008 року вже увійшов в історію як день, коли вперше на київську землю ступила нога Вселенського патріарха, предстоятеля Константинопольської православної церкви. Довкола візиту Варфоломія І в Україну зберігається інтрига. Яким чином високий гість візьметься за розв’язання головної проблеми українського православ’я – подолання розколу. Сам він заявив, що хоче привнести мир і допомогти сестринським церквам Тим часом Служба безпеки України попередила про підготовку заворушень під час святкування 1020-річчя Хрещення Русі.

Таких урочистостей прямо летовищі «Бориспіль» не було, мабуть, ще ніколи. Перед блакитним наметом у якому стояли Вселенський патріарх із Президентом України вишикувалися українські чиновники і політики. 77-річний Варфоломій І подякував Вікторові Ющенку за запрошення і Патріарху Московському Алексію ІІ за можливість спільного святкування Хрещення Русі.

Після цього Варфоломій І скромно зазначив: «Ми прибули сюди, як паломники, ті, хто надзвичайно цінуює загальну і братню славу України. Ми прибули сюди, щоб побачити ваш Дніпро. Це ваш «Йордан, де святилися ваші пробатьки».

І додав: «Ми прибули сюди, щоб помолитися разом із вами за об’єднання усіх православних християн України в єдину церкву. Церкву вашого народу. Церкву вашої країни».

Вітаючи Вселенського патріарха, Президент Віктор Ющенко не конкретизував, чого очікують від його приїду до України. «Вірю, що Ваша підтримка укріпить наш дух, додасть сил, допоможе знайти шлях до злагоди та єднання во Христі», – зазначив Президент.

У Московському патріархаті кажуть, що їм відома справжня мета…

Втім, напередодні представники Московського патріархату заявляли, що їм відома справжня мета візиту до Києва Вселенського патріарха. Керівник відділу зовнішніх церковних відносин УПЦ (МП) архімандрит Кирило (Говорун) заявив: «Неофіційно це вже факт: існують такі домовленості, існує певна вже схема заведення, так би мовити, Київського патріархату, УАПЦ в юрисдикцію Константинопольського Патріархату».

А вже глава Союзу Православних братств Валентин Лукіяник у розмові з Радіо Свобода висловив припущення, що Варфоломій І не благословить створення української помісної церкви під крилом Константинополя.

«Патріарх Варфоломій сам по собі, як рівний серед патріархів, перший за честю, але він не має такої адміністративної влади. Він може щось заявити (я думаю, що, напевно, це не будуть його переконання) під якимось тиском. Але таку заяву не сприйме уся повнота Православної церкви, і воно не буде мати наслідків для України. У всякому випадку, спокійних», – зазначив Валентин Лукіяник.

Перший день візиту Вселенського Патріарха у Києві пройшов у богослужіннях. Із аеропорту «Бориспіль» Варфоломій І разом із Віктором Ющенком направився до Свято-Успенського собору Києво-Печерської Лаври, де за участі ієрархів Православних церков світу відбулася літургія. А опісля відбулося богослужіння у Софійському соборі.

Тим часом силові органи, МВС і СБУ повідомили про наміри радикальних угруповань вчинити провокації під час святкувань 1020-ліття Хрещення Київської Русі. Загалом в українській столиці ситуація спокійна. Одного прихожанина довелося доставити до відділку міліції за нешанобливі висловлювання на адресу Вселенського Патріарха.

А в суботу в Києві вже зустрічатимуть Предстоятеля Російського православної церкви Алексія ІІ.

Минулого століття найбільше суперечок між Московським і Константинопольським патріархами точилися саме через «українське питання». Адже до 1686 року Київська митрополія належала до юрисдикції Константинополя. Московський патріархат вважає Україну своєю канонічною територією, на якій після проголошення державної Незалежності постали ще дві православні церкви із досі неврегульованим канонічним статусом – Українська православна церква Київського патріархату і Української автокефальна православна церкви.

(Київ – Прага)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG