Одразу кілька кримськотатарських організацій виступили проти ухвалення цього законопроекту у такому вигляді. Проти висловилися і учасники громадських слухань, що у неділю пройшли у Сімферополі. Президент Фонду корінних народів Криму Надир Бекиров каже, що саме повернення до цієї проблеми українським урядом – позитивний факт. Однак, наповнення прямо суперечить міжнародним зобов’язанням України.
Винні, тому що народилися у засланні?
За словами Надира Бекирова, урядовий законопроект не тільки не вирішує проблем кримськотатарського народу, але й поглиблює їх. Він назвав неприйнятним те, що в категорію «депортований за національною ознакою осіб», потрапляють лише власне ті, кого виселяли 18 травня 1944 року та їхні діти. А от уже внуки, навіть, якщо вони народилися у місцях депортації, на цей статус претендувати не можуть. Надир Бекиров каже, що права цих людей таким чином не будуть відновлені.
Президент Фонду корінних народів Криму переконаний, що Українська РСР протягом багатьох років перешкоджала поверненню кримських татар до Криму. Багато з тих, хто намагався повернутися знову силою були депортовані. Саме тому у місцях депортації, за межами історичної батьківщини народилися і нові покоління депортованих.
«Україна є правонаступницею УРСР, тож саме вона несе частину відповідальності за силове утримання кримських татар за межами Криму і саме український уряд має докласти зусиль для відновлення прав депортованих за національною ознакою осіб та їхніх нащадків», – вважає Надир Бекиров.
Меджліс пропонує інші законопроекти
Представницький орган кримськотатарського народу – Меджліс – поки що не висловив офіційної точки зору щодо цього документу, але один із його лідерів в інтерв’ю Радіо Свобода назвав урядовий законопроект «абсолютно порожнім» і теж висловився за його відкликання з парламенту та переопрацювання за участі фахівців.
Разом з тим, у вівторок відбулася зустріч членів Меджлісу з делегацією депутатів Європейського парламенту. На ній Рефат Чубаров закликав європарламентарів долучитися до обговорення та пошуку шляхів вирішення кримськотатарської проблеми в Україні, а також до стимулювання ухвалення українською державою законів «Про відновлення прав кримськотатарського народу» і «Про статус кримськотатарського народу в Україні». Водночас представники низки громадських організацій розпочали нову кампанію з вимогами реабілітації раніше депортованих кримських татар.
(Сімферополь – Київ – Прага)