«Генетична пам’ять про голод позначилася й на політичних настроях» – Бондаренко

Київ – Пережита в 1932-1933 роках трагедія досі чинить вплив на українське суспільство. Зокрема, навіть на підсвідомому рівні Голодомор впливає на політичні пріоритети українських громадян.
Навіть закордонні історики зазначають, що масштаби катастрофи, якої зазнала підрадянська Україна в 1932-1933 роках, не могли не позначитися на подальшому розвиткові країни. Італійський вчений Андреа Граціозі, який працює над історією ХХ століття, у присвяченій Голодомору праці зазначає, що в Україні в 1932-33 роках були винищені вищі та середні верстви національної спільноти, загальмовано та викривлено процес формування нації.
Відомий політолог Кость Бондаренко, який є також кандидатом історичних наук, стверджує, що наслідки Голодомору є помітними у політичному житті і донині.
«Можна говорити про два моменти, – каже Бондаренко. – Перше, це офіційна політика. Тут я сказав би, що українські політики вирішили використовувати Голодомор у спекулятивних цілях і цим лише зашкодили визнанню Голодомору як найбільш трагічної події в українській історії.
Другий момент, це генетична пам’ять. Навіть попри спроби перетворити українців на індустріальний народ, українці все-таки залишаються в душі аграрною нацією. І відповідно, генетична пам’ять про голод позначилась на настроях. І міські жителі, і сільські мешканці кожного року з великим трепетом ставляться до збору врожаю. Загалом, в усіх кризових явищах бояться насамперед не війни, а саме голоду. Таким чином, можна говорити, що Великий Голод став дійсно фактором, який ще довгий час буде впливати на політичне та суспільне життя в Україні».
– Чи можна сказати, що це якось позначається на виборі громадян чи на їхній суспільно-політичній активності?
– У людини значною мірою підсвідомо закладене бажання обрати таких політиків, які б забезпечили насамперед матеріальний добробут та унеможливили настання голоду в будь-якій формі. Особливо це відчувається у сільській місцевості.
– Як формувалася ця пам’ять, якщо про голод довгий час нічого не говорилося?
– Я б не сказав, що нічого не говорилося. Так, про це не писалося і не говорилося офіційно. Але про це пам’ятали, оповіді про голод передавалися з уст в уста. Це була радше замовчувана, але не заборонена тема.
(Київ – Прага)
НА ЦЮ Ж ТЕМУ
ЗВЕРНИ УВАГУ
ВИБІР ЧИТАЧІВ
1
У Кремлі прокоментували загрозу арешту Путіна у Вірменії. Там визнали конституційним Римський статут МКС 91660 views
2Місія ООН у новому звіті про ситуацію в Україні заявила про відповідальність «обох сторін» 32322 views
3The Times: кораблі двох країн були поблизу «Північних потоків» перед вибухами 31758 views
4Митрополит Павло заявляє, що ченці не можуть виселитися з Києво-Печерської лаври 8915 views
5СБУ заявляє, що інженер-конструктор заводу «Мотор Січ» виявився російським агентом 8910 views
6США опинилися в «незручному становищі» через позицію Китаю – Bloomberg 6425 views
7Омбудсмен відреагував на заяву місії ООН про порушення прав російських полонених 5900 views
8В окупованому Криму повідомляють про «напружену» ситуацію з потоком туристів 4289 views
9У Кривий Ріг вночі влучили п’ять російських дронів, жертв немає – ОВА 3719 views
10Росія звинувачує Словаччину в порушенні через надання МіГ-29 Україні 2160 views
ФОТО ТА ВІДЕО
-
Відео
«Буча-Комбуча», редиска «Азовсталь»: патріотичні гасла і назви у рекламі. Буде заборона?
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, що забороняє використовувати патріотичні назви чи слогани у назвах брендів чи у їх рекламі. У якому вигляді можуть прийняти документ депутати і яка думка суспільства – чи прийнятні такі слогани – дивіться у відео.
-
Відео
Чому в Україні обурилися зйомками ігрового фільму про Бахмут
Ігрове кіно про двох маленьких братів із Бахмута, які виживають у зруйнованому будинку без дорослих. Таким був опис сценарію нового ігрового фільму, який збиралася знімати в Україні нібито команда Колумбійського університету. Як виявилося, американський режисер – росіянин Олександр Молочніков.