Роберт Конквест: «Я вважаю, що проблема Голодомору повністю встановлена»
Прага – «Жнива скорботи» – ця вікопомна книга побачила світ 1987 року з-під пера відомого історика, публіциста та поета-британця Роберта Конквеста. Він поставив проблему Голодомору в науковий контекст і таким чином однозначно і переконливо спростував твердження радянських науковців, що, мовляв, голод був природним явищем через поганий урожай. В інтерв’ю Радіо Свобода професор Конквест поділився своїми оцінками щодо Голодомору 1932-33 років.
– Як історик, який добре цю тему знає, як Ви оцінюєте українське трактування цієї частки історії – Голодомору?
– У моїй книжці «Жнива скорботи» я розглядаю питання геноциду і згідно з дефініцією геноциду, коли це питання було представлене ООН, цей термін охоплював набагато ширший спектр, ніж питання геноциду євреїв. Йшлося про часткові зусилля винищити якусь національність. Я вважаю, що саме слово «геноцид» саме в собі не є дуже корисним. Я кажу, якщо хочете використовувати це слово, будь ласка, але воно було придумане з дещо іншим призначенням. Я бачу, що саме це слово натякає, що якась нація чи хтось його чинить – геноцид. Нацисти в цьому випадку були причетні до того, вони ж були німцями. Але я не певний, що йдеться про це тут. Цей напад на український народ не був російським виявленням, але це був абсолютний напад, проти цих людей велася смертельна дискримінація. Були й росіяни, яким не жилося дуже добре за часів Сталіна. Але, я вважаю, що визнання Голодомору – це добра справа. Дивно, але Фундація Голокосту мене запросила виступити з доповіддю про український Голодомор кілька років тому, цей виступ ще існує в громадському архіві... Вони запросили вірменів також. Тоді український посол у Вашингтоні також прийшов до вашингтонського музею Голокосту... Отож євреї не форсували це питання — мовляв, це ті самі речі. У цьому і є небезпека. Є винуваті люди, але це не є російська нація, це просто особлива група особливо страшних людей.
– Коли 1987 року на Заході вийшла Ваша книга про Голодомор «Жнива скорботи» Радіо Свобода переклала уривки цієї книги українською мовою і транслювала їх у своїх програмах до України. Для багатьох слухачів це була перша інформація про Голодомор. Однак заперечення Голодомору продовжує існувати й по сьогодні. Чому?
– Я думаю, що скрізь існують люди, які віддані думати те, що не є правдою. Це стосується не лише Голодомору, а й безліч інших речей. Є люди, які переконані, що Сталін нічого поганого не зробив. Є люди які заперечують існування Голокосту. Є люди, які просто хочуть забути, вони думають: « Я не був винуватим, якщо я не був винуватим, значить винуватим був хтось інший». Чому люди обирають дивні політичні погляди – це довга історія, яку я розглядаю в інших своїх книгах.
– Що, на Вашу думку, бракує в царині вивчення Голодомору? З точки зору історії та науки, що ще треба зробити?
– Я вважаю, що проблема Голодомору повністю встановлена. Ніхто її не заперечуватиме, лише маленька жменька людей буде це перечити. Є певна тенденція не знати деякі безпосередні накази Москви, як, наприклад, наказ блокувати Україну, закрити її повністю, щоб ніхто не знав про голод в Україні та на Кубані. Були інші голоди, подібні акції в Казахстані, Поволжі. Але цей факт, що Україна та Кубань були закритими, кількість смертей була локалізована і насправді, на практиці, це питання було національним.
Сталін не сказав би, що він є антиукраїнським. Андрій Сахаров однак стверджував, що Сталін був антиукраїнцем, інші люди констатували те ж саме. Сталін був антиукраїнським тому, що українці йому докучали. Але він також був проти низки інших народів. Навіть коли він був антиєврейським під час великої чистки 1953 року, він говорив: «Ми не є антисеміти, ми вбиваємо лише 10 євреїв і 4-5 неєвреїв (у справі лікарів). Я не є антисемітом».
(Прага – Київ)
НА ЦЮ Ж ТЕМУ
ЗВЕРНИ УВАГУ
ВИБІР ЧИТАЧІВ
1
США пропонують винагороду до 7 млн доларів за інформацію про росіянина-втікача Артема Усса 78119 views
2Байден назвав «божевіллям» неспроможність Конгресу США підтримати допомогу Україні 72503 views
3«Слуга народу» Куницький виїхав у 5-денне відрядження в Ізраїль, а повернувся через 3 тижні, «засвітившись» у Флориді – «Схеми» 46111 views
4Владна партія Угорщини внесла в парламент резолюцію проти переговорів про вступ України до ЄС 28447 views
5Байден звинуватив республіканців у «політичному шантажі» через провал допомоги Україні 16740 views
6Мадуро заявив про приєднання до Венесуели регіону Ессекібо в сусідній Гайані 15518 views
7Росіяни хочуть запитати Путіна, коли закінчиться війна – «Левада-центр» 12921 views
8США оголосили про виділення додаткової допомоги Україні 9550 views
9Законопроєкт про допомогу Україні заблоковано в Сенаті США 8749 views
10У ГУР розповіли, чому Кива жив у Підмосков’ї 7406 views
ФОТО ТА ВІДЕО
-
Мультимедіа
Обличчя ЗСУ. Фоторепортаж Радіо Свобода до Дня Збройних сил України
6 грудня — це день, коли в 1991 році український парламент ухвалив закон «Про Збройні сили України». Закон визначає ЗСУ як «військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладається обов'язок обороняти України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності».