Таке враження, що європейські політики хочуть компенсувати брак контактів із офіційним Мінськом, який був раніше. До жовтня минулого року тривала офіційна заборона Брюсселя на такі контакти. Після того як в Білорусі випустили на волю політв’язнів, цю заборону було знято.
Наразі Брюссель розглядає Білорусь як одного з потенційних учасників своєї програми «Східне Партнерство». Чи дійсно запросять Білорусь до цієї програми, стане зрозуміло на травневому саміті ЄС у Празі. Підготовкою до цього рішення й викликані ці чисельні візити із Брюсселя до Мінська. Білоруська влада позитивно ставиться і до діалогу з ЄС, і до програми «Східне Партнерство».
США наразі очікують і нічого не міняють стосовно Білорусі
Проте з іншим провідним гравцем на міжнародному полі – Сполученими Штатами – у Білорусі особливої активізації взаємин не помітно. Днями держдепартамент США заявив, що нічого не міняє у своїй політиці стосовно Білорусі. МЗС Білорусі також відмовилось від «позитивних прогнозів» щодо взаємин із Вашингтоном.
Білорусь та США досі не можуть поновити рівень дипломатичного представництва – у Вашингтоні та Мінську наразі перебувають не посли, а тимчасові повірені в справах, до мінімуму обмежена і кількість дипломатів в обох посольствах.
Однією з причин цього, на думку мінського політолога Олексія Караля, є традиційний антиамериканізм офіційного Мінська, а також більш принципове ставлення Вашингтона до подій в Білорусі.
«Позиція Америки завжди відрізнялася від позиції ЄС своєю більш послідовною лінією, де від Мінська вимагаються дії крок за кроком, і відповіді на кожен крок. Такої відповіді з боку Білорусі наразі не відбувається», – зазначає Олексій Караль.
За словами представників білоруського МЗС, на поступки, перш за все, мають піти США, які раніше запровадили візові та фінансові обмеження стосовно білоруського керівництва, а також економічні санкції проти концерну «Бєлнафтахім», близького до Олександра Лукашенка. Економічні санкції США наразі призупинені на 3 місяці. Що буде далі, залежить в тому числі і від розвитку взаємин Білорусі та ЄС.
Тимчасовий повірений у справах США в Білорусі Джонатан Мур заявив Радіо Свобода, що США продовжують координувати свою політику стосовно Білорусі з Євросоюзом.
«Ми будемо чекати майбутнього рішення ЄС щодо санкцій на адресу Білорусі, чекатимемо рішень на саміті Євросоюзу в Празі в травні цього року та будемо далі мати тісний діалог з Європою стосовно Білорусі», – сказав Джонатан Мур.
За його словами, для повного скасування санкцій США проти офіційного Мінська останньому не потрібно йти на якісь поступки Вашингтону, а потрібно те, чого вимагає і багато громадян Білорусі: вільні вибори, свобода ЗМІ та зібрань, дотримання прав людини.
(Мінськ – Прага – Київ)