Доступність посилання

ТОП новини

Наввипередки за права російськомовних українців


(архівне фото)

Сімферополь – Низка кримських маргінальних проросійських організацій створила правозахисну групу «Штаб протидії репресіям влади» і запросила приєднатися до неї Російську громаду Криму – найвпливовішу на півострові прокремлівську організацію. Але та поки що не відгукнулася на пропозицію. Експерти припускають, що конкуренція за російське фінансування зростає.

«Штаб протидії репресіям влади» створили активісти кількох невеликих, але радикальних проросійських організацій Криму. Соціал-патріотичний рух «Російський Крим», організація «Вера», рух «Ми – росіяни» і молодіжний соціал-патріотичний союз «Патріот» днями підписали угоду про заснування такого штабу. Його мета – боротьба з владою за права «соціально активних російських патріотів Криму та Севастополя».

А приводом стала спроба звільнення з роботи одного з організаторів і лідерів руху «Російський Крим» Олега Климчука. Він працював помічником голови державної податкової адміністрації у Криму і під час роботи, за даними його керівництва, або був відсутній на робочому місці, або переглядав розважальні інтернет-сайти, за що і був звільнений. Втім, місцевий суд згодом відновив його на посаді.

Проросійські активісти, які його захищали, пікетуючи суд і поширюючи петиції, вирішили об’єднатися, щоб разом протидіяти владі. Як повідомив голова сімферопольської організації «Вера» Святослав Компанієць, організатори «Штабу протидії репресіям влади» мають намір також захищати координатора Народного фронту «Севастополь – Крим – Росія» Валерія Подьячого, якого СБУ звинувачує у зазіханні на територіальну цілісність України.

Конкуренція на проросійському полі зростає

Святослав Компанієць
За словами Святослава Компанійця, організатори «Штабу» запросили до нього і Російську громаду Криму – найвпливовішу і найбільшу на півострові прокремлівську організацію, яка має тривале і стабільне фінансування з російських урядових структур. Втім, реакції на це запрошення поки що немає. Місцеві експерти кажуть – і не дарма, бо на початку червня лідери Російської громади Криму заявили про наміри створити власну правозахисну організацію «Російськомовна Україна» – для «захисту російськомовних українців».

Уже пройшло два тижні, а інформації про діяльність нових правозахисників немає. Експерти припускають, що поки що не відкрито фінансування цієї організації, і прогнозують, що її фінансові інтереси в Кремлі лобіює російський депутат Костянтин Затулін.

Костянтина Затуліна не пускають до України на летовищі в Сімферополі, 7 червня 2009 року
На початку червня українська влада не пропустила політика з Москви до Криму, де проходив Міжнародний фестиваль «Велике російське слово». Саме на цьому форумі лідер Російської громади Криму заявив про намір створити правозахисну організацію з робочою назвою «Російськомовна Україна».

Втім, поки кримські чиновники (а Сергій Цеков та інші керівники Російської громади – високопоставлені посадовці в парламенті та уряді автономії) обговорювали назву нової правозахисної структури, активісти маргінальних проросійських організацій перехопили ініціативу.

Як відзначає місцева преса, останнім часом конкуренція між проросійськими організаціями Криму посилилася. Причому конкурують вони не тільки за потенційного виборця, але й за гроші, які надає офіційна Москва на «підтримку російських співвітчизників». А коли ця конкуренція загострюється, то від учасників процесу починають лунати звинувачення борців за права російськомовного населення у корупції і зраді.

(Сімферополь – Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG