Доступність посилання

ТОП новини
16 Грудень 2018, Київ 09:45

Виступи уйгурів у китайському Сіньцзяні тривають


Демонстрація уйгурів у місті Урумчі, 7 липня 2009 р.

Прага – Насильство в Сіньцзян-Уйгурському автономному регіоні не припиняється. Китайці за національністю, які переважають там кількісно, атакували сьогодні в столиці регіону Урумчі житлові квартали уйгурів і камінням і палицями громили їхні крамниці. Це сталося через два дні після масштабних виступів уйгурів, коли у сутичках з поліцією загинуло від 150 до 400 осіб. Сьогодні поліція застосувала сльозогінний газ проти жінок-уйгурок, які протестували, вимагаючи звільнення сотень ув’язнених своїх чоловіків. В Урумчі діє комендантська година, влада намагається припинити безлад.

Повідомляється також, що, окрім зіткнень в Урумчі, безлади і насилля перекинулися до інших міст автономного регіону, зокрема, до другого за величиною міста Сіньцзяну – Кашґара.

В Урумчі сьогодні вийшли на вулиці переважно жінки-уйгурки, які вимагали звільнення з ув’язнення близько півтори тисячі своїх чоловіків, дітей, жінок, які були затримані поліцією нібито за участь у недільних безладах.

Один із учасників сьогоднішньої демонстрації уйгурів в Урумчі заявив: «Вони затримали всіх, заарештовані були усі жінки, і вони й досі не звільнені. Забрали навіть дітей, 7-річних, 8-річних, і всі вони нині за ґратами. У Китаї немає законів, закони існують тут лише для того, щоб захищати вибраних».

Натомість керівник міськкому Компартії в Урумчі Лі Чжи заявив сьогодні з приводу цих подій: «Ми захищаємо безпеку наших жінок і дітей. Але до тих, хто брав участь в безладах, хто причетний до насилля і порушення порядку, ми будемо підходити з усією суворістю і провчимо їх як слід».

Китайська влада звинувачує у підбурюванні уйгурів, переважно мусульман, у Сіньцзяні та втручанні у справи КНР представників Світового конгресу уйгурів, засідання котрого днями відбулося у Мюнхені. Хоча, за словами очевидців, зіткнення стали відповіддю на вбивство китайцями ще у червні двох уйгурів в південній провінції Ґуандун.

Світ протестує проти дій Пекіна в Сіньцзяні

Тим часом консульський відділ посольства Китаю в Гаазі був закритий для відвідувачів у вівторок, бо напередодні демонстранти кидали каміння в його вікна й двері.

А представник світового конгресу уйгурів, його віце-президент Асгар Джан заявив Радіо Свобода, що учасники Конгресу не мають жодного стосунку до актів насильства, а це є, насамперед, реакція уйгурів на суворее ставлення влади до них. Джан заявив, що уйгури не мають ні свободи слова, ні свободи релігії, заборонена їхня мова, а до того ж Пекін обмежує народжуваність уйгурів і провів в Сіньцзяні вже майже 50 випробовувальних ядерних вибухів.

Ребія Кадір, президент Світового конгресу уйгурів, повідомила Радіо Свобода, що насправді, за її даними, вбитих у Сіньцзяні вже понад 400 осіб і заарештовано більш ніж півтори тисячі учасників протестів.

Речник комісара ООН з прав людини Руперт Колвіл з приводу насилля в Урумчі заявив: «Верховний комісар занепокоєний великою кількістю жертв у недільних безладах в Урумчі і повідомленнями про те, що високий рівень напруженості в регіоні зберігається. Верховний комісар закликає лідерів китайської та уйгурської громад і владу Китаю всіх рівнів виявити максимум стриманості, щоб уникнути нових спалахів насильства і нових жертв».

Відомі правозахисні організації закликали до незалежного розслідування кривавих розправ над уйгурами в Урумчі і звинуватили Пекін у зловживаннях владою щодо національних меншин країни.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG