Доступність посилання

ТОП новини

Вашингтон переправляє в’язнів Ґуантанамо до Іллінойсу


В’язниця в Ґуантанамо на Кубі

Прага – Очікують, що у вівторок адміністрація Барака Обами оголосить про план відкриття в’язниці для утримування підозрюваних у тероризмі на континентальній території США. Йдеться про перевезення частини в’язнів із тюрми на військовій базі США Ґуантанамо до в’язниці в американському штаті Іллінойс.

Чиновники з Вашингтона стверджують, що президент Обама вже наказав урядові купити приміщення для в’язниці на сході США, в штаті Іллінойс, куди будуть перевезені з військової бази Ґуантанамо до 100 підозрюваних у тероризмі. Це рішення пояснюють намаганням Обами виконати передвиборче зобов’язання взагалі закрити у 2010 році в’язницю в Ґуантанамо, яка стала предметом гострої критики на адресу адміністрації США та дотримання нею прав людини у той час, коли підозрювані в тероризмі утримувалися там впродовж років без суду і захисту.

Ніхто у Вашингтоні не пояснив, чому саме мають перевезти до нового місця ув’язнення лише сто осіб. Окрім цього, плани адміністрації Обами перевезти підозрюваних у тероризмі до США і судити їх потім у цивільних судах викликали різкий спротив. Незгодні кажуть, що присутність таких в’язнів на території США може спричинити нові терористичні атаки на Америку.

В Іллінойсі раді новій в’язниці

У самому штаті Іллінойс вітають такий вибір Вашингтона. Жителі селища Томпсон раді тому, що хоча б завдяки новій в’язниці якось оживиться їхнє сіре економічне існування.

Губернатор Іллінойсу, Пат Куїн, також підтримує цю ідею: «Це дуже добре для нашого штату, для його економіки і для нашої громадської безпеки, – зазначає він. – Ми в Америці переконані, що безпека стоїть на першому місці».

Тим часом, юридичні ускладнення щодо утримання в’язнів на військовій базі в Ґуантанамо на Кубі тривають. Верховний суд США відхилив позов чотирьох колишніх в’язнів тутешньої в’язниці, які намагалися доводити в американських судах, що їх переслідували, катували й обмежували їхні релігійні переконання. Ще один процес триває в Кенії, де колишній в’язень Ґуантанамо вимагає від уряду відшкодування в розмірі 30 мільйонів доларів за неправомірне ув’язнення та тортури, перш аніж його передали з Найробі до Ґуантанамо.

Адміністрація Обами докладає зусиль до того, щоб передати частину утримуваних в Ґуантанамо іншим країнам. Але успіхів тут мало. Лише Болгарія нібито погодилася прийняти одну особу. Також ведуться переговори з Францією та Угорщиною, однак вони ще не дали позитивних результатів.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG