Доступність посилання

ТОП новини

Вовк в Україні: санітар лісу і … «ворог народу»


Київ – Українські вовки опинилися перед загрозою знищення, через те, що на них досі полюють як на шкідливих тварин, повідомляють природозахисники. За їхніми даними, щороку мисливці знищують близько половини української вовчої популяції, попри те, що країна приєдналася до міжнародних угод на захист вовків. Зі свого боку, Державний комітет лісового господарства доводить: якщо не полювати на хижих тварин, вони загрожуватимуть безпеці людей.

Схоже, скоро вовче виття стане в українських лісах та степах рідкістю. Експерти Київського еколого-культурного центру наводять підрахунки, за якими в Україні залишилося близько тисячі вовків, і до половини з них щороку відстрілюють мисливці та єгері, отримуючи премію за кожну вбиту тварину.

Державний комітет лісового господарства наводить удвічі більшу чисельність вовків. Однак директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко пояснює це хибами підрахунку: зокрема, до вовків незрідка зараховують здичавілих собак та собачо-вовчі гібриди. Але головне те, що вовк у природі знищує хворих тварин, полює на гризунів і не становить небезпеки для людини, вважає еколог.

«Вовки, що живуть у Польщі, нікому не шкодять. Але чомусь, перейшовши український кордон, вони одразу стають шкідливими. Як зоолог, я цього не розумію. Просто в Україні вовк став цапом-відбувайлом, таким собі «ворогом народу», на якого можна списати погане господарювання та крадіжки, – наголошує Володимир Борейко. – Дозволив керівник лісгоспу полювати на кабанів більше ліміту, а тоді списав вбитих тварин на вовків. Продав керівник ферми корову на м’ясо – повідомив, що вовки з’їли. Ми аналізували статистику. Виявилося, що, наприклад, в Івано-Франківській області вовки знищують виключно застрахованих корів!»

Україна є учасником Бернської конвенції про захист хижих тварин, яка, зокрема, забороняє полювання на вовка та продаж його шкіри, ікол та зроблених із вовків сувенірів. Виняток Конвенція робить лише у випадках, коли хижаків стало небезпечно багато в якомусь окремому регіоні, пояснює юрист організації «Еко-право Київ» Галина Левіна.

За її словами, Україна зобов’язана узгоджувати із цими документами своє законодавство. Однак донедавна закон «Про мисливську діяльність» та розпорядження Держкомлісгоспу дозволяли полювати на вовка цілорічно. І навіть встановлювали тарифи на продаж вовчої шкіри.

Вовків убивають і продають всупереч міжнародним угодам

Лише після того, як українські екологи подали до суду на лісівників, полювання на вовків заборонили в теплу пору року і скасували норми про продаж вовчих трофеїв за кордон, розповідає Галина Левіна.

«Судді зобов’язали виключити із законодавства положення про постійно діючі мисливські бригади та інші норми, які сприяють знищенню вовків, – каже вона. – Це важливий крок на шляху до їхнього захисту. Однак всередині країни торгівля трофеями вовка триває, хоча міжнародні документи її забороняють».

Нелегальні «вовки» – на Куренівці

x
Підтверджує це й директор Центру ідентифікації тварин Світлана Берзіна. Вона наводить відеозйомку того, як вовчі шкури та вироби з хутра продають на Куренівському ринку у Києві.

Світлана Берзіна говорить про те, що в Україні досі не створена система обліку диких тварин, як у більшості країн Європи, а тому «тварин відстрілюють стільки, скільки хочуть, торгують хутром, продають цуценят, які потім виростають і незрідка опиняються на вулиці», підсумовує природозахисник.

Якщо заборонити полювання, побачимо вовків на Хрещатику – лісівники

Природною нормою для України є 300 особин вовків, і якщо їх не відстрілювати, за кілька років відбудеться екологічна катастрофа, говорить начальник управління мисливського господарства Держкомлісгоспу Микола Шадура.

«Була інформація, і ми її підтвердили, що вовчиця гуляла набережною Ялти. Коли чисельність вовка росте, він збивається у зграї і втрачає страх перед людьми. Він почувається господарем становища, тож треба його приборкувати. Можна здійснити експеримент, який пропонують екологи, божевільний експеримент: заборонити відстріл вовків, і тоді ми років за 10 побачимо вовка на Хрещатику», – зауважує лісівник.

Українські природозахисники наводять статистику, за якою вовк нападає на людину 3-4 рази на рік, і в усіх випадках – це тварини, хворі на сказ. Смертельних випадків не було багато років.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Дивитись коментарі (4)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG