Громадська ініціатива пішла від тутешньої громади українських краян. Справу підтримали Європейський конгрес українців, СКУ, уряд Угорщини, а також було зацікавлення в Україні. Передусім прийшла допомога від «Львівської політехніки», митців з Івано-Франківська та спонсорів.
Присутніх привітав українською мовою Шандор Матяш, голова фонду Gloria Victis: «Дорогі українські друзі! Хай Бог благословить вас на землі Чемера!» Ця національно-патріотична організація Угорщини досліджує історію рідної країни і, серед іншого, збирає свідчення про злочини тоталітарних режимів Європи.
В Угорщині перший пам’ятний знак жертвам Голодомору відкрили 29 квітня 2009 року за участю Президента України Віктора Ющенка. Нинішній захід у Чемері, хоч і не був представлений особами найвищого державного рангу, проте мав більш, так би мовити, народний характер.
Не тільки пам’ятати про злочини, а протидіяти їм
Багатьом, мабуть, запала у душу зворушлива розповідь Імре Сабо. У справах свого підприємства він у 1975 році перебував у Галичині. Коли з колегами Сабо автомобілем вирушив із Гусятина, що на Тернопільщині, до Івано-Франківська, міліція скерувала їхню машину з республіканського шосе на другорядну дорогу, тому що головну трасу охороняли військові та міліцейські патрулі. Зупинятись не дозволяли нікому і ніхто нічого не пояснював, тим більше іноземцям.
«Нам пощастило зустрітися з одним земляком, – пригадує Імре Сабо. – І він розповів, що у 75 році був багатий урожай на полях. Місцевий люд, проте, ніколи не забував про великий голод, і тому жителі виклали головну дорогу снопами стиглої пшениці до кінця майже 20-кілометрової траси. Селяни оберігали це збіжжя, яке означало саме життя для українців. І тоді ми дізналися, що не шість, а щонайменше 9 мільйонів людей стали жертвами сталінського режиму у 1933 році».
Головним лейтмотивом промов на цьому зібранні в Чемері був заклик до людей пам’ятати і діяти, а якщо треба, то і протидіяти спробам замовчати історію українського народу. Державний секретар міністерства закордонних справ Угорщини Жолт Неймет із консервативної партії ФІДЕС говорив про необхідність консолідувати зусилля крупних виробників зерна, не в останню чергу з України, Польщі та Угорщини в боротьбі проти голоду, від якого у світі потерпає майже один мільярд людей.
