Київ та Брюссель домовилися провести парафування угоди про політичну асоціацію та зону вільної торгівлі без зайвого галасу. Адже мова йде про підписи на 170 сторінках політичної частини документа й першої та останньої сторінок частини щодо вільного торговельного простору. Переговори навколо тексту угоди завершилися ще торік, але через погіршення демократичної атмосфери в Україні, на саміті у грудні європейці пообіцяли тільки її парафування.
Як кажуть європейські дипломатичні джерела, Євросоюз рушить далі до підписання й ратифікації цього документа тільки тоді, коли українська влада продемонструє зміни у державній та судовій системі, зокрема, найважливіший показник, – звільнення Юлії Тимошенко та інших опозиціонерів, засуджених через політичні переконання.
Чим є угода для Януковича?
Однак європейські експерти вказують на те, що чимало політиків Євросоюзу вважають угоду про асоціацію з Україною важелем впливу на команду Президента Віктора Януковича. Вони переконані, що слід продовжувати політику умов, тобто: підписання угоди взамін на реформи та звільнення опозиційних лідерів, насамперед, Юлії Тимошенко.
«Так думають ті колеги, що чомусь вважають, що для Віктора Януковича угода про асоціацію має особливу цінність. Але вони помиляються», – переконує євродепутат від Польщі Павел Залевський.
Чим на практиці є для Президента Януковича угода про асоціацію? Це – зобов’язання провести демократичні реформи, які практично зменшать його владуПавел Залевський
Лише перша частина парафування
Характерно, що сьогодні відбудеться лише перша частина парафування, бо надалі частина тексту, який регламентуватиме зону вільної торгівлі між Україною та ЄС ще має пройти додатковий лінгвістичний аналіз. Потім, після перекладу цих майже двох тисяч сторінок всієї угоди, її передадуть до Ради Євросоюзу, яка має видати Єврокомісії мандат на підпис. Наступний крок – підписання, обговорення у Європарламенті й нарешті – ухвалення кожною із 27 країн-членів. Тільки після цих всіх рівнів угода може набрати чинності.