Доступність посилання

ТОП новини

Саміт НАТО для Януковича – допит про правосуддя та демократію?


Київ – За кілька днів у Чикаго розпочнеться дводенний саміт НАТО, до участі у якому запросили і Президента України. Представники Північноатлантичного альянсу, на думку експертів, захочуть почути від Віктора Януковича насамперед пояснення ситуації навколо стану українського правосуддя та демократії. Водночас фахівці констатують, що нинішня влада України не зацікавлена у співпраці з НАТО, а громадяни недостатньо знають про діяльність альянсу і залякані політичними антинатовськими міфами.

Ставлення українців до НАТО постійно погіршується, а питання вступу до цієї організації поступово втрачає свою актуальність, зазначає директор фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна. За її словами, кількість тих, хто вбачає у вступі України до НАТО погіршення відносин із Росією, істотно зменшилась і наразі становить лише трохи більше ніж 23 відсотки. Водночас кількість тих, хто боїться, що подібний союз втягне Україну у воєнні конфлікти, збільшується, і нині сягає понад 62 відсотки, наголошує експерт.
Дуже важливим принципом НАТО є консенсусне ухвалення рішень
Ірина Бекешкіна

«Дуже важливим принципом НАТО є консенсусне ухвалення рішень. Це – єдина, може, організація, де Україна матиме абсолютно рівні права в ухваленні рішень. Тобто якщо Україна сказала: «Ні», то і все НАТО стоп, усе НАТО: «Ні». Дуже мало людей знають про цей принцип, але серед тих, хто знає, все одно бояться, що членство в НАТО втягне Україну у воєнні дії», – зауважує соціолог.

На формування такої упередженості, за словами Ірини Бекешкіної, значно вплинули вибори, коли для мобілізації електорату політики створювали антинатовські міфи. Наразі ж, зазначає експерт, переважна більшість українців дотримується нейтральної позиції щодо союзу України з НАТО, адже вважає її безпечною. Попри це, соціолог наголошує, що незалежно від українського членства в НАТО – і на Заході, і на Сході України інтеграції з Європою хочуть.

Українській владі НАТО не потрібне – експерт

За словами голови Громадської ради при МЗС України Ігоря Жданова, нинішня влада не зацікавлена у розвитку співпраці між Україною та НАТО. Тому, зазначає експерт, через складну внутрішньополітичну ситуацію у країні більша частина зустрічей з Віктором Януковичем під час Чиказького саміту НАТО буде присвячена проблемам розвитку демократії та верховенства права в Україні, а не питанню відносин з НАТО.
Нинішня влада вперто крокує до міжнародної ізоляції Президента Януковича
Ігор Жданов

«Нинішня влада, після скасування саміту в Ялті, після заяв про «неприїзд» на чемпіонат (Євро-2012 – ред.) політичної еліти країн Європи, вперто крокує до міжнародної ізоляції. Але не міжнародної ізоляції України, а нині діючого Президента Віктора Януковича. Без зміни нинішньої влади неможливий розвиток подальшої співпраці з НАТО, тим більше, вступ до цієї організації», – говорить експерт.

Наразі, на думку Ігоря Жданова, попри обмеження, пов’язані з позаблоковим статусом України, співробітництво між нею та НАТО повинно розвиватися в усіх можливих напрямках.

У 25-му саміті НАТО, що проходитиме з 20-го по 21 травня у Чикаго, будуть представлені 60 країн-членів НАТО. Україна братиме участь у саміті як учасник ISAF – міжнародного військового контингенту НАТО в Афганістані. Виведення військ коаліції з Афганістану і передача повноважень щодо підтримки миру афганським збройним силам у 2014 році є одним із головних питань цього саміту.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG