Доступність посилання

ТОП новини

Українські депутати – головні пільговики країни


Київ – 17 мільйонів гривень на оздоровлення, 36 мільйонів на транспортне забезпечення, 12 мільйонів на безкоштовний проїзд і півмільярда на ремонт житлових будівель – в таку суму обійдеться нинішнього року державі благополуччя народних депутатів. Ще півсотні мільйонів піде на підтримку обранців попередніх скликань. І правляча партія, і опозиція в один голос наполягають на перегляді списку депутатських пільг, а то й на повному їхньому скасуванні, але водночас не гребують деякими із привілеїв.

Від початку року до Верховної Ради надійшла 151 заява від колишніх депутатів із проханням виплатити допомогу по безробіттю, з них 109 – від депутатів останнього скликання, які претендують на 14 тисяч гривень щомісячно. Решта ж зможе отримати половину цієї суми. Колишнього міністра соцпраці, а нині народного депутата від фракції «Батьківщина» Людмилу Денисову такі дії колег обурюють. При цьому вона переконує, що собі такого під час вимушеної перерви у політиці не дозволяла.

«Коли я пішла у відставку з посту міністра, я була безробітна два роки. Але сама утримувала себе і сім’ю, і за допомогою не зверталась», – стверджує Денисова. За її словами, виплатами на оздоровлення і путівками вона теж не користувалась. Втім, від деяких чиновницьких преференцій, зокрема грошей на здійснення депутатської діяльності і безкоштовного транспорту, Денисова не відмовилась.
Ми ж допомагаємо людям. Ці гроші використовуються тільки на виборців і на забезпечення діяльності
Людмила Денисова

«Ми ж допомагаємо людям, утримуємо приймальню, помічників. Ці гроші використовуються тільки на виборців і на забезпечення діяльності. Я вважаю, те, що депутатам оплачують проїзд, це не пільга, а забезпечення роботи. Цим я користуюсь», – зазначила Людмила Денисова.

Регіонал Дмитро Святаш, який має звання народного обранця ось уже 4 скликання, каже, що нині із додаткових депутатських можливостей використовує лише залу офіційних делегацій під час переїздів. Востаннє на депутатському курорті він оздоровлювався майже 10 років тому, стверджує Святаш.

«Останній раз я користувався санаторієм «Нижня Ореанда» в 2004 році, але оплачував усе сам. Я не знаю, як там зараз, але на той час послуги, які надавалися в цьому санаторії, за якістю були нижчі, ніж у готелях Криму», – ділиться спогадами Дмитро Святаш.

Зараз Святаш переконує, що відмовився від надбавок. Все, що пропонується депутатам, під грифом «безкоштовно», він називає недоцільним і соціально «нігілістичним».

Чечетов проти пільг, зокрема депутатської недоторканності

Давно своїми привілеями не користується й перший заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов. Принаймні, у цьому він запевнив Радіо Свобода. Ані у відомчі санаторії не їздить відпочивати, ані за кордон – запевняє народний депутат.
Тиждень були з дружиною на Закарпатті, у Сваляві, в пансіонаті «Сонячна долина»
Михайло Чечетов

«Я ніколи за кордоном не відпочиваю. Краще нашої України нема. Тиждень були з дружиною на Закарпатті, у Сваляві, в пансіонаті «Сонячна долина». Я оплачував все стовідсотково, ніяких пільг», – каже він.

Чечетов обіцяє винести депутатські пільги і, в першу чергу, депутатську недоторканність на порядок денний, як тільки парламент запрацює. А поки Верховна Рада не працює, то й зарплату нема за що отримувати, вважає регіонал.

«От байдики пробили тиждень (не зі власної волі, звісно) – Партія регіонів перерахувала свою зарплату за тиждень у дитячі будинки. А ті бешкетники ні копійки не віддали. А кожен день простою Верховної Ради – це 3 мільйони гривень, тобто 15 мільйонів за тиждень. Я вже казав і Кличку, і Яценюку, і Тягнибоку, щоб взяли і перерахували цю суму до бюджету з партійної каси. Так ні! Вони ж подавляться за копійку!» – каже Чечетов.

Робота нинішніх народних депутатів схожа, щонайменше, на дешеву виставу, а то й на хитро сплановану маніпуляцію свідомістю громадян, щоб відвернути увагу від глобальних проблем, каже депутат першого і третього скликань Верховної Ради Іван Салій. Найбільше в цій ситуації його обурює те, що чиновники, нічого не роблячи, ще й премії отримують.
Яка премія? Ми що, Америку почали наздоганяти? Це незрілість опозиції і незрілість правлячої партії!
Іван Салій


«Яка премія? Ми що, Америку почали наздоганяти? Премія дається за великі успіхи: перевиконання плану і завдання. Вони ж там не працюють, а всю країну навколо однієї кнопки поставили догори дибом. Це незрілість опозиції і незрілість правлячої партії!» – стверджує Іван Салій.

«Бідні» народні обранці

До матеріальної допомоги депутатам Салій ставиться по-філософськи: це для бідних українців депутатські зарплати і пенсії – великі гроші, а для самих депутатів це мізер, який нічого не важить. Тому вони без жалю від нього відмовляються, каже він.
Вони в ресторані за один раз більше просиджують, ніж їм виділяє держава
Іван Салій

«Коли я був депутатом першого скликання, у нас серед депутатів були молодші наукові співробітники, секретарі райкому, яким на оздоровлення, може, й треба були гроші, бо вони ніколи нічого не отримували. Сьогодні у Верховній Раді немає жодної бідної людини, хіба, може хтось з опозиції чи комуністів. Вони в ресторані за один раз більше просиджують, ніж їм виділяє держава», ­– наголошує Іван Салій.

А виділяє держава, в середньому, 800 тисяч гривень на одного депутата, якщо скласти заробітну плату, премії та пільги. І що б не говорили обранці про зменшення витрат на власне утримання, офіційні цифри свідчать інше. 2013 року на санаторно-курортне лікування держслужбовців виділили у 4 рази більше грошей, ніж у 2012-му, і майже у 8 разів більше, ніж у 2010-му.

Серед європейських колег українські депутати офіційно чи не найбідніші. Менша ставка лише в грузинських народних обранців – 1000–1500 доларів. Найбільший же дохід депутати мають в Італії – 18 700 доларів. Однак до їхньої зарплати заздалегідь включені кошти на можливі витрати і додаткових грошей вони не отримують. А от першість за кількістю депутатських пільг давно закріпилась за Україною. Витрати на відпочинок держслужбовців, їх утримання, пересування і оздоровлення одночасно не прописані в жодному бюджеті західних держав.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG