За спожитий у жовтні газ НАК «Нафтогаз України» має заплатити російському «Газпрому» 1,355 мільярда доларів, повідомив офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов. Водночас, за його словами, Україна досі винна 792 мільйони доларів за блакитне паливо, імпортоване у серпні. Днями російський прем’єр Дмитро Медведєв попередив про те, що в разі подальших затримок України з оплатою за газ Росія може почати відпускати його тільки за передоплатою, оскільки це передбачає контракт. Українські ж посадовці говорять про те, що Україна щоденно зменшує обсяг боргу. Міністр палива, енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький сьогодні відзвітував перед журналістами, що близько 20% серпневого боргу за газ Україна вже повернула.
Тим часом український уряд підтвердив свій курс на зменшення споживання російського блакитного палива, яке стає дедалі менш вигідним для економіки. Віце-прем’єр Юрій Бойко зауважив, що Україна не створюватиме нових боргів за російський газ, бо відтепер не купуватиме великих обсягів цього енегроносія, керуючись власними потребами. «Обсяги будуть незначними, І на це грошей у нас вистачить», – резюмував віце-прем’єр.
Цього року, за попередніми підрахунками, Україна вже купила в Росії трохи більше ніж 20 мільярдів кубометрів газу, тобто менше, ніж видобула сама.
Досягти подальшого зменшення закупівель російських енергоносіїв можна, зокрема, і розвиваючи власний видобуток газу, зауважив, відкриваючи у четвер засідання уряду, прем’єр-міністр Микола Азаров.
Україна проводить значну роботу з нарощування видобутку вуглеводнівМикола Азаров
Росія згадала про борг через наближення Вільнюського саміту?
Водночас лідер парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив, що отримав неофіційну інформацію про позов до Стокгольмського арбітражу, який нібито готує Росія проти України за недобір газу, якого за контрактом вона мала купувати цього року в півтора рази більше.
«Я не знаю, чи відповідає це дійсності, але така інформація до нас надійшла. Позов на 10 мільярдів доларів стосовно підписаного контракту Тимошенко з Російською Федерацією за той газ, який не добрали в Росії», – сказав Єфремов.
Інформації про підготовку такого позову з інших джерел наразі немає, до того ж, такий позов є малореальним, пояснив у коментарі Радіо Свобода експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. Водночас експерт наголосив, що Україна має резерв для подальшого скорочення споживання російського газу.
Росії невигідно подавати позов, бо до суду звернуться як свідки представники країн, які вже виграли суди з «Газпромом»Юрій Корольчук
Інший енергетичний експерт, Геннадій Рябцев, не вважає затримку платежів за газ на 2-3 місяці чимось незвичайним в українсько-російських відносинах.
Виникнення боргів за газ – це наслідок особливих взаємин України з Росією. Тут газ є не товаром, а політичним аргументомГеннадій Рябцев
Він, разом з іншими експертами, стверджує, що про газовий борг за серпень у Кремлі могли згадати ще 7 вересня, але зробили це аж через два місяці – саме у зв’язку з рухом України до асоціації з ЄС.