Доступність посилання

ТОП новини
20 Січень 2019, Київ 21:30

Що про блокування «ВКонтакте» пишуть на Заході


Запровадження санкцій проти російських соціальних мереж в Україні активно коментують на Заході, наводячи аргументи, як за, так і проти підписаного у вівторок президентом указу.

Коментатори з кола журналістів та експертів загалом вказують на те, що «прикривши» «Вконтакте», офіційний Київ позбавляється не лише можливої загрози, але і середовища, в якому українці активно обмінювались інформацією, яка, серед іншого, дозволяла викривати перед усім світом агресивні дії Москви проти України.

Міжнародна організація «Репортери без кордонів» назвала заборону російських соціальних мереж «грубим порушенням права на висловлювання думок», повідомляє впливове видання Financial Times.

Financial Times також наводить схвальну оцінку заборони з боку експерта аналітичного центру Atlantic Council Адріана Каратницького, який назвав рішення «раціональним» з огляду на те, що «країна перебуває у стані війни з Росією. Росія проводить кібератаки проти України і очевидно, що на російських сайтах поширюється інформація».

Каратницький також зазначив, що інформація, отримана з російських соцмереж, дозволяє «створювати моделі політичних уподобань, політичного незадовлення», а це, у свою чергу, може бути використано для подальшої дестабілізації країни та втручання у майбутні вибори.

Подію прокоментував і Метью Шааф, директор напрямку України в міжнародній організації Freedom House.

«Загалом ми занепокоєні з приводу цього рішення. Я думаю, це чергове зусилля заблокувати доступ до інтернет-ресурсів і, на жаль, це стає тенденцією в Україні. Я думаю, що проблема у тому, що, зрештою, це обмежує доступ людей до інформації, новин, менше доступу до дискусій з приводу важливих політичних та соціальних питань», – заявив Шааф.

«У демократичному суспільстві дуже важливо, щоб кожен мав доступ до інформації про те, що відбувається, та різних точок зору на події в Україні та решті світу, а також мав змогу брати участь у дискусіях з приводу цих подій», – наголосив експерт.

При цьому Шааф нагадав, що популярність мережі Facebook у великих містах не повинна затьмарювати той факт, що загалом в Україні значно більше людей використовують російські соцмережі. На думку експерта, всі ці люди через їх заборону втратять доступ до інформації про дії уряду, новин та груп, через які громадяни взаємодіють між собою.

Ціла низка оглядачів сфокусувались на негативних для самої України наслідках санкцій проти російських соцмереж.

«Коли вже Україна зрозуміє, що не можна відмежувати себе від Росії, копіюванням її репресивних практик?» – пише у Twinter Кеннет Рот, виконавчий директор впливової міжнародної організації Human Rights Watch.

«Україна дала черговий залп у своєму змаганні з Росією за те, хто більше наробить біди. От лише відповідь України виявилась менш компетентною», – коментує заходи офіційного Києва московський кореспондент Financial Times Макс Седдон.

«Україна на зло Росії наробила чимало речей, які зашкодили їй самій, але це точно один із найбільш непродуманих кроків. Україна також заборонила РБК, видання, яке протягом останнього часу дуже добре інформувало про Крим та Донбас. Повний ідіотизм», – також пише Седдон.

«Був би я Україною, я би роздавав у Східній Україні смартфони безплатно, а не блокував соцмережі», – зазначає у Twinter Еліотт Гіґґінс, засновник проекту BellingCat, який відіграв провідну роль у викритті фактів російської військової присутності в Україні та російського походження ракетного комплексу БУК, який збив «Боїнг» Малайзійських авіаліній над Україною.

Дослідник також нагадав, що саме пости у «ВКонтакте» місцевих мешканців служать доказовою базою присутності там російських військ.

«Це величезне джерело інформації про російську присутність в Україні, тому що місцеві мешканці поширюють інформацію «Вконтакте», – твітить Гіґґінс.

«Дехто наводить аргументи, що у «ВКонтакте» поширювався сепаратизм. Це правда. Бо в Україні у «ВКонтакте» поширювали все. Це провідна соцмережа у країні», – пише Ендрю Рот, московський кореспондент The Washington Post.

Інший співробітник проекту BellingCat та проекту Digital Forensic Research Lab (здійснює збір та аналіз чутливої інформації щодо Росії у соціальних мережах – ред.), який підтримує впливовий аналітичний центр Atlantic Council, Арік Толер також вирішив сфокусувати увагу на ефекті, який Україна та, зокрема, жителі окупованих територій, отримують від «ВКонтакте».

«VK дуже активно використовують цивільні, які живуть на Донбасі. За допомогою соціальної мережі збирають інформацію, дізнаються про гуманітарну допомогу, спілкуються з родичами. А цього тижня через VK збирали гроші на допомогу двом сиротами, чиї родини загинули при обстрілі Авдіївки. Не буде їм більше VK. А групи у VK часто є найкращим джерелом інформації для цивільних, які живуть у близькості до фронту. Тепер цього немає. Молодець Порошенко! У VK люди також діляться свідченнями про те, що відбувається на фронті. При цьому вказують точний час подій. Більше цього не буде», – пише дослідник.

Толер також зазначає, що перехід з VK на Facebook може зайняти багато часу.

«Мало хто використовує Facebook на сході, а от у «ВКонтакте» та «Одноклассниках» вже сформовано величезні спільноти. Якщо міграція користувачів і відбудеться, вона буде повільною», – пише експерт.

Микола Капітоненко, директор неурядової української організації «Центр дослідження міжнародних відносин, назвав підписання указу зрозумілим з точки зору безпеки.

«Нарешті ми звернули увагу на кібернетичну складову безпеки... Це правильний акцент на перспективу», – відзначив він. При цьому наголосив, що самі методи ухвалення такого рішення нагадують російські.

«Саме таке оформлення рішення, без ухвали суду, уподібнює нас до самої Росії, яка теж блокує українські сайти. Ми таким чином десь слідуємо за логікою Кремля, що, мабуть, не добре. Інший аспект, який мене непокоїть, це те, що конфлікт, який ми маємо на порядку денному вже три роки, не передбачає простих рішень. Будь-які прості рішення – чи приєднатись до НАТО, чи попросити військову чи фінансову допомогу США, чи блокувати якійсь сайти – вони, як правило, є поганими. На мій погляд, хороших простих рішень не залишилось», – заявив Капітоненко.

На Заході ж загальний тон коментарів про президентський указ негативний.

«Це ще одна ознака авторитаризму», – зауважує у Twinter про заборону «ВКонтакте», «Одноклассники» та Yandex Іван Качановський, канадський історик, який досліджує події Революції гідності.

Але деякі оглядачі побачили у забороні «ВКонтакте» в Україні позитив для російських громадян, які потерпають через запроваджені Кремлем обмеження доступу до інформації.

«Рішення України заборонити титанів RuNet може бути хорошою новиною для росіян, адже офіційна Москва тепер несподівано стала активно рекламувати технології, які дозволяють обходити блокування», – міркує Кевін Ротрок, веб-редактор англомовного видання The Moscow Times.

А відомий американський журналіст Дейдвід Герценгорн, який тривалий час працював у New York Times, а нині є головним кореспондентом у Брюсселі видання Politico, зазначив, що відмова від «ВКонтакте» легко дається українській владі тому, що остання віддає перевагу Facebook як засобу поширення інформації.

«Facebook – це середовище, яке використовується для поширення заяв МВС та інформації про АТО. Саме тут більшість журналістів знаходять офіційні повідомлення від влади», – пише журналіст.

Як відомо, президент України Петро Порошенко підписав указ, яким ввів в дію рішення РНБО про оновлення списку санкцій проти низки російських компаній, серед яких «Аерофлот», соцмережі «ВКонтакте» і «Одноклассники», компанія «Яндекс» тощо. Цей указ розміщено на сайті президента.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG