Доступність посилання

ТОП новини

24 серпня Україна відзначає перший ювілей відновлення своєї незалежності


24 серпня Україна відзначає перший ювілей відновлення своєї незалежності

Київ, 22 серпня 2001 – Напередодні свята варто згадати минуле, що на ньому нині зростає українська державність.

Середньовічні українські держави – Київська Русь та Галицько-Волинське князівство – загалом проіснували півтисячоліття і були зрештою поглинені Річчю Посполитою та Великим князівством Литовським. Українська козацька держава – Гетьманщина – з’явилася як результат Хмельниччини і протривала півтора століття, поступово втрачаючи рештки суверенітету на користь Московського царства та Російської імперії.

Перша світова війна, розпад Російської та Австро-Угорської імперій і національне відродження спричинилися до Української революції, внаслідок якої народилися Українська Народна Республіка та Західно-Українська Народна Републіка. 22 січня 1919 року вони об’єдналися в соборну Українську державу, що через два роки зазнала поразки в війні з радянською Росією і була поділена між нею та Польщею.

15 березня 1939 року у Хусті на Закарпатті було проголошено політичну самостійність Карпатської України, невдовзі окупованої угорським військом. 30 червня 41-го року Українська держава була відновлена у Львові членами бандерівського крила Організації Українських Націоналістів, проте незабаром новий український уряд був ув’язнений у німецьких концтаборах.

Унаслідок відсутності тривалої власної державності у ХХ столітті українці зазнали мільйонних людських втрат від штучного голоду, комуністичного терору та примусової участі в війні між СРСР та Німеччиною. До того ж брак в української нації того інструменту самозахисту, яким є держава, створив загрозу самому фізичному існуванню українців і мало не призвів до їхнього розчинення в євразійській спільноті.

Тож відновлення незалежності України 24 серпня 1991 року було не тільки прямим наслідком занепаду комунізму та розпаду Радянського Союзу. Воно стало природним результатом зусиль петлюрівців та січових стрільців, козаків Армії УНР і бійців Карпатської Січі, бандерівців та вояків Української Повстанської Армії, націоналістів і дисидентів – усіх українців, які прагнули зберегти себе і свою національну ідентичність.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG