Доступність посилання

ТОП новини

Новий етап у взаєминах Сполучених Штатів і Росії


Новий етап у взаєминах Сполучених Штатів і Росії

Вашингтон, 2 листопада 2001 - Сполучені Штати та Росія готуються до нового саміту, який розпочнеться 13-го листопада у штаті Техас. Сорочення ядерних арсеналів, боротьба з міжнародним тероризмом, двосторонні й глобальні економічні питання будть на порядку денному зустрічі на верхах президентів Джорджа Буша та Володимира Путіна.

Міністр закордонних справ Російської федерації Ігор Іванов 1 листопада зустрівся із державним сектератерм Коліном Пауеллом у четвер у Вашингтоні, котрий після першого кола переговорів заявив: “Можна очікувати, що президенти будуть мати дуже успішну зустріч”. Крім політичних, військових та економічних питань зараз багато уваги звернено на справу радянсько-американського Договору протиракетної оборони з 72-го року. Цей договір стоїть на перешкоді розгортання Сполученими Штатами національної ракетної оборони. Президент Джордж Буш неодноразово заявляв, що така оборона система є необхідною й тим більше це є наявним після жахливих терористичних атак на американській території 11-го вересня. Російська сторона досі заявляла, що договір ПРО є необхідним, щоб зберегти міжнародну стратегічну стабільність й безпеку. Міністр оборони Сполучених Штатів Дональд Рамсфельд у пятницю відбуває з візитом до Росії та трьох інших пострадянських держав й на порядку денному переговорів будуть власне питання ракетної оборони та міжнародної боротьби із тероризмом. Радник з питань національної безпеки США Кондолісса Райс у четвер заявила:

“Президент дав чітко зрозуміти, що на його думку є необхідним вийти поза рамки договору ПРО із двох причин: 1-ше тому, що положення цього договору обмежують спроможність повного вивчення можливостей ракетної оборони і по друге, цей договір не відзеркалює рівня теперішніх взаємин Сполучених Штатів й Росії” – заявила Конолісса Райс і перестерегла, що “попри наявність кращого розуміння й зробленого поступу у взаєминах, слід стримано ставитися до можливості досягнення переломних домовленостей” на американсько-російському саміті в середині листопада на ранчі президента Буша у штаті Техас. Згідно з повідомленням газети Вашингтон пост, яка посилається на американських офіційних осіб, на наступному самітті президенти Джордж Буш та Володимир Путін ймовірно знайдуть вихід із ситуації довкола ПРО, в результаті чого адміністрація Сполучених Штатів зможе проводити низку технологічних випробувань складників системи ракетної оборони при чому принаймні на даний момент договір ПРО не буде скасовано. Водночас обговорюється пропозиція скорочення стратегічних ядерних арсеналів. Адміністрація Сполучених Штатів в односторонньому порядку проводить вивчення цього питання й можливостей скорочення американських стратегічних арсеналів на дві третини.

Тим часом Білий дім розпочав переговори із представниками Конгресу США, щоб Росію, Україну як також низку інших пострадянських держав зняти із списку країн, які підлягають обмеженням в економічних та торговельних взаєминах із Сполученими Штатами в результаті зоконадавчої “поправки з 74-го Джексон –Уанік”. Скасування положень цього законодавчого акту, котрі минулимим роками взагалі не застосовувалися у відношені до Росії, створить кращі передумови для підтримки американською адміністрацією зусиль кремлівського керівництва щодо вступу Російської федерації до Світової організації торгівлі.

Як пише американська газета Нью-Йорк, президент Буш уже раніше заявляв про наявність нового рівня взаємин із Москвою і зрештою вніс деякі зміни до політики його адміністрації стосовно Росії. Сполучені Штати визнають необхідною співпарцю із Росією у глобальній боротьбі з тероризмом та в проведені антитерористичної кампанії в Афганістані. Адже за словами американських офіційних осіб антитерористична кампанія буде довготривалою, ба ймовірно багаторічною справою.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG