Доступність посилання

ТОП новини

У Білорусі триває перевірка джерел нелегального імпорту уранових стрижнів, що їх нібито викрали з Чорнобильської АЕС


У Білорусі триває перевірка джерел нелегального імпорту уранових стрижнів, що їх нібито викрали з Чорнобильської АЕС

Мінськ, 29 січня 2002 – Білоруські експерти зараз встановлюють походження уранових стрижнів, які було конфісковано місцевими спецслужбами вже цього року. Керівник центру інформації та громадських зв’язків Комітету держбезпеки Білорусі Фйодор Котов відмовився розповісти про подробиці цієї експертизи – заради інтересів слідства.

Проте державне телебачення Білорусі повідомило, що КДБ затримав 6 злочинців, які спробували продати півтора кілограма урану українського походження, а саме – з Чорнобильської АЕС. Телекореспондент навіть окремо наголосив, що "урановий слід вдруге після чорнобильскої катастрофи знов прийшов на Білорусь саме з цієї станції".

Півтора кілограма урану злочинці бажали продати за 250 тисяч доларів. Співробітники білоруського КДБ представилися як покупці та придбали 261 грам радіоактивної речовини. Аналіз цієї контрольної закупки продемонстрував, що це насправді був уран. За головною частиною товару вже приїхала група захоплювання КДБ, яка заарештувала міжнародну злочинну групу. Якраз це, на думку Білоруського телебачення, підтверджує українську версію.

Проте саме такими циліндрами користуються й на Смоленській, Курській та Іґналінській атомних електростанціях, тому уран міг мати російське або литовське походження. Комітет державної безпеки Білорусі не поспішає з висновками, а телебачення спеціально наголошує: "останнім часом охорона в Чорнобилі складається не лише з українських співробітників, але й з міжнародної аґенції МАҐАТЕ".

Заступник начальника інформаційного відділу Чорнобильської АЕС Станіслав Шестело заявив в інтерв’ю "Белоруссской деловой газете", що планову інвентаризацію ядерного палива на станції розпочали раніше саме через те, що в Білорусі затримали трубки з ураном.

Ці трубки є частиною реактора РБМК – чорнобильського типу. Але ЧАЕС, за словами її представника Станіслава Шестело, досі не одержала жодних документів, які свідчили б про належність уранових трубок до Чорнобильської станції. "Робити якісь висновки, базуючися лише на типі трубки, неможливо", – наголосив Шестело.

Він уважає, що уранові трубки не можна було викрасти з ЧАЕС принаймні впродовж останніх кількох років. Таку можливість, заявляє представник станції, "можна впевнено виключити", оскільки в Чорнобилі інсує суворий контроль – наприклад, МАҐАТЕ вже кілька років контролює безпеку станції з допомогою відеозаписів, тому "вся станція перебуває під контролем, зокрема відео".

Але заступник начальника інформаційного відділу Чорнобильської АЕС нагадав, що 1993 року з цієї станції було все ж таки викрадено ядерне паливо – трубки з цирконію з двоокисом урану, – і тоді за фактом зникнення радіоактивних матеріалів було порушено кримінальну справу. Щоправда, ані ядерного палива, ані його викрадачів не знайшли. Тому представник ЧАЕС не виключив, що в Мінську міг з’явитися уран, викрадений ще на початку 1990-х років у Чорнобилі.

"Белорусская деловая газета" коментує інтерв’ю Станіслава Шестело так: "Якщо раптом виявиться, що радіоактивні матеріали було викрадено з ЧАЕС останнім часом, ситуація може перерости в справжній міжнародний скандал, особливо якщо врахувати, що до цієї станції вже понад 15 років притягнута увага всього світу".

Комітет державної безпеки Білорусі повідомляє, що перевірка обставин імпорту контрабандного урану ще триває, а проти учасників злочиної групи порушено кримінальну спарву за статтею "Незаконне придбання, зберігання, використання, збут або руйнування радіоактивних материалів". Ця стаття білоруського Кримінального кодексу передбачає покарання штрафом, або арештом до 6 місяців, або обмеженням чи позбавленням свободи на строк до 4 років.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG