Доступність посилання

ТОП новини

Судовий процес над Мілошевичем у Гаазі


Судовий процес над Мілошевичем у Гаазі

Прага, 11 березня 2002 – У Гаазі триває міжнародний судовий процес над колишнім югославським керівником Мілошевичем, звинуваченим у воєнних злочинах, зокрема у вигнаннях цивільного населення і масових убивствах на території Боснії, Хорваті і краю Косово під час громадянського конфлікту в 90х роках. Оглядачі розцінюють суд над Мілошевичем, як найважливіший міжнародний процес над воєнним злочинцем від часу Нюрнберзького процесу після другої світової війни.

Процес в Гаазі, який, на думку юристів і спостерігачів, триватиме до двох років, нині привертає широку увагу світової преси і громадськості. На відміну від попередніх процесів в Гаазі, нинішній суд проходить без присяжних, лише за участю трьох суддів.

Звинувачення колишнього югославського керівника включає 66 пунктів. Якщо йому буде доведено хоча б один вчинений злочин, Мілошевич залишиться в ув’язненні. Від початку процесу, тобто протягом останніх чотирьох тижнів суд заслухав 14 свідків із 60-ти. Мілошевич, юрист за фахом, відмовився від адвоката, взявши на себе роль захисника. Він відкинув усі звинувачення і, як власний захисник, разом зі прокурором веде допити свідків, переважно етнічних албанців із краю Косово, які розповідають про звірства югославських підрозділів, особливо 99-го року після удару НАТО по Сербії. За словами журналістів, Мілошевич грає роль жертви й захисника свого народу, за його словами, від «агресії НАТО і підтримуваного Заходом тероризму». Він став на захист сербської армії й поліції, заявляючи, що жорстокостей допускалися окремі особи або групи осіб у рамках взаємної ненависті і жорстокостей. Тим часом югославська армія неначебто не допускалася знущань над цивільним населенням.

Журналісти стверджують неабияку напористість і кмітливість Мілошевича, який по телефону співпрацює із групою юристів у Бєлграді, що збирають для нього дані про свідків і їхні документи, представлені звинуваченню. Кореспондент агентства Асошіейтед пресс наводить кілька фрагментів з опитування Мілошевичем свідків. Так 55-річний албанський суддя Хасан Пруті на запитання Мілошевича про убивство в одному з міст сербів і албанських поліцейських, ще за часів югославсько федерації, відповів, що йому нічого про це невідомо. Мілошевич висміяв свідка, заявивши, що всі жителі містечка знають і говорять про це, а суддя місцевого суду нічого не знає.

На закиди іншого свідка, албанського правозахисника Галіта Барані Мілошевич запитав: чи знаєте ви, що ваш двоюрідний брат після звинувачення у зґвалтуванні втік до Туреччини. Свідок визнав цей факт. А чи знаєте ви, що ваш інший двоюрідний брат торгує наркотиками в Німеччині? Ще інший документ - протокол, представлений судові албанськими свідками, неначебто складений сербською поліцією про екзекуції в одному і сіл, містив надто багато граматичних помилок, яких, за словами Мілошевича, навіть діти в перших класах сербської школи не зроблять, не те що поліцейські в протоколах. Він звинуватив свідків у підробці інших документів, представлених звинувачам. Коментуючи самозахист Мілшевича, головний прокурор на процесі Карла Дель Понте визнала, що колишній югославський керівник дуже добре захищає себе і має на це право. Проте ми теж успішно працюємо, каже вона.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG