Доступність посилання

ТОП новини

Італійці ховають таємного агента, що врятував заручницю в Іраку.


Марія Щур

Прага, 7 березня 2005 – Італія сьогодні ховає таємного агента Ніколу Каліпарі. Він загинув у п’ятницю, коли супроводжував італійську журналістку на багдадське летовище. По дорозі машину, в якій їхав Нікола Каліпарі та Джуліана Сґрена, обстріляли американські військові. Смерть італійського агента затьмарила радість від повернення додому заручниці і викликала хвилю обурення в італійському суспільстві.

Ніколу Каліпарі, який повернувся до Італії в труні, зустрічали як героя. Його посмертно нагородили найвищою нагородою республіки, а на його похороні були як тисячі простих італійців, так і керівники держави.

Каліпарі загинув, прикриваючи своїм тілом журналістку, яку перед тим йому вдалося звільнити від її викрадачів. Ще трохи - і на борту вони б згадували її місячне перебування в полоні, як поганий сон. Але по дорозі до летовища авто з італійцями натрапило на американський патруль. З цього моменту італійська та американська версії розходяться.

За словами американських військових, авто їхало на великій швидкості й не реагувало на вимоги загальмувати. Американці кілька разів вистрелили в мотор, перш ніж почали стріляти по машині, говорять військові. Білий Дім вже декілька разів вибачився за загибель італійського агента й пообіцяв повне розслідування. Сама Джуліана Сґрена, яку було поранено у тій стрілянині, у своїй версії подій звинувачує американців у тому, що їхнє авто, яке їхало повільно, обстріляли не на пропускному пункті.

“Не було жодного пропускного пункту, і ми їхали з нормальною швидкістю: 50-60 км/год. Для цих місць це абсолютно нормально. Ми навіть не їхали до летовища звичайною дорогою, а тією, яку спеціально охороняють, бо на нормальній щодня вибухають бомби”.

Кореспондентка комуністичного щоденника "Il Manifesto" вважає, що американці знали, що вони робили. За її словами, американцям не подобається, коли заручників звільняють шляхом переговорів, а тому, сказала Джуліана Сґрена, “я не можу виключати, що я була їхньою мішенню”. Відома італійська журналістка була захоплена в заручниці 4 лютого, що, на думку багатьох італійців, лише підтверджувало, що в Іраку після американського вторгнення панує хаос.

Смерть італійського агента викликала в італійському суспільстві хвилю обурення. Адже і перед тим більшість виборців були налаштовані негативно щодо участі своєї країни в антисаддамівській коаліції в Іраку. Оглядачі в Америці побоюються, що нинішні протести можуть створити тиск на прем’єр- міністра Італії Сильвіо Берлусконі з вимогою вивести з Іраку близько З тисяч італійських військових. В Італії говорять, що нинішній інцидент може викликати серйозне напруження у стосунках двох країн, а для прем’єра Берлусконі коштувати його крісла на виборах, що мають відбутися наступного року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG