Доступність посилання

ТОП новини

На конференції у Вашингтоні закликають Ющенка та Тимошенко об’єднатися.


Сергій Куделя

Вашингтон, 28 вересня 2005 - Ставлення США та інших західних державах до України залежатиме від того, як лідери Помаранчевої революції Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко вирішать існуючий між ними конфлікт напередодні парламентських виборів. Таку думку висловив експерт дослідницької корпорації RAND Стівен Лерребі під час засідання українсько-американської конференції у Вашингтоні. Він вважає, що обидва політики повинні проявити зрілість та припинити дрібні суперечки. В іншому випадку, на думку експерта, під загрозою опиняться перспективи євро-атлантичної інтеграції України.

Обіднє засідання українсько-американської конференції у Вашингтоні розпочалося з дискусії між представниками різних українських політичних партій щодо майбутніх парламентських виборів. Більшість народних депутатів, за винятком представника НСНУ Миколи Жулинського, різко критикували діяльність нової влади останніх місяців чи тижнів. Представники колишньої влади – Партії Регіонів та СДПУ (о) – обіцяли припинити післяреволюційний хаос. Нові опозиціонери – представники фракції БЮТ та ПРП – засуджували розкол між Ющенком та Тимошенко й скаржилися на зростаючу корупцію у владі. А представник Народної партії взагалі порівняв Україну із “Боїнгом”, який летить з виключеними двигунами у невідомому напрямку.

Після таких песимістичних оцінок та прогнозів один із депутатів жартома звернувся до американців: “Нічого, дайте нам декілька років, і ми будемо вас вчити на прикладі української демократії”. Цей депутат представляв Партію Регіонів.

Офіційну американську позицію на обідньому засіданні конференції висловив другий заступник Державного cекретаря США з питань Європи та Євразії Девід Кремер. Серед найбільших досягнень українсько-американських відносин від відзначив здобутки минулої влади – співпрацю у війні проти тероризму та ліквідацію ядерного арсеналу України. До успіхів останніх місяців він зарахував лише ухвалення Верховною Радою України закону про захист інтелектуальної власності. Водночас, як наголосив Кремер, український парламент повинен ухвалити восени ще низку законів для того, щоб Україна могла претендувати цього року на вступ до СОТ. Американський посадовець також заявив, що перспективи членства України в НАТО залежатимуть від неї самої:

“Відносини України та НАТО залежатимуть від її здатності мобілізувати внутрішню підтримку ідеї вступу до альянсу та виконання стандартів організації. Ключовим буде прогрес у політичних, військових та економічних реформах напередодні парламентських виборів. І США повністю готові підтримати Україну”.

Досягення інших цілей української зовнішньої політики – зняття поправки Джексона-Веніка та надання Україні статусу ринкової економіки – досі, зі слів представника Державного Департаменту США, залишаються у невизначеном майбутньому.

Однак заступник міністра закордонних справ України Антон Бутейко відмовився коментувати запитання радіо "Свобода" причини такого повільного прогресу України у відносинах зі США. Він також не пояснив, чому у США вже декілька місяців немає постійно діючого українського посла, заявивши, що на цю посаду досі триває відбір кандидатів.

Інший доповідач, американський дослідник корпорації RAND Стівен Лерребі відзначив відсутність конкретних позитивних результатів від діяльності Президента Ющенка, зазначивши, що українські посадовці більше часу приділяють внутрішнім суперечкам. Американський експерт висловив занепокоєння взаємною демонізацією Ющенка та Тимошенко в очах виборців, і заявив, що успіх Помаранчевої революції залежатиме від здатності цих лідерів знову об’єднатися.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG