Доступність посилання

ТОП новини

Арфуш подав в суд на Луценка: на чиєму боці міжнародні правозахисники?


Тетяна Ярмощук

Київ, 11 листопада 2005 (RadioSvoboda.org) – Скандал з братами Арфушами, видавцями журналу “Папарацці”, триває вже більше місяця. Вночі 30 вересня у центрі Києва згорів автомобіль Валіда Арфуша. Він заявив, що це пов’язано з підготовкою чергового номера журналу, в якому заплановані публікації про сина Президента Андрія Ющенка. 2 жовтня Президент доручив міністрові внутрішніх справ взяти під особистий контроль розслідування цього інциденту. А прокуратура Києва за фактом підпалу автомобіля порушила кримінальну справу. Втім, брати Арфуші й надалі твердять, що проти них чинять репресії. Про що й заявили сьогодні під час прес-конференції у Києві. До цих заяв приєднався і президент міжнародної журналістської організації “Репортери без кордонів”. Втім, частина журналістського корпусу скептичного поставилася до таких звинувачень.

Брати Арфуші кажуть, що не довіряють українським правоохоронцям. Тож, щоб з’ясувати обставини підпалу авто Валіда Арфуша, брати привезли зі Швейцарії до Києва приватного детектива. За їхніми словами, він вже три тижні працює тут “під прикриттям”, і нібито на 90% вже розслідував справу. Омар Арфуш проголосив, що знає імена замовників і виконавця, боїться їх назвати.

“Репресії проти нас чинить все оточення Андрія Ющенка. Єдине, що можу сказати, є один радник президента, щоправда, він вже не його радник. Коли президенту повідомили, що саме він підпалив машину, президент його вигнав.”

Омар Арфуш хоче, аби для розслідування цієї справи Верховна Рада створила слідчу комісію. З цією метою вони зустрічалися з народним депутатом Нестором Шуфричом.

Серед звинувачуваних братами Аркушами – міністр внутрішніх справ Юрія Луценка. Валід Арфуш вже позвався до суду проти міністра, який в одному з інтерв’ю заявив, що рік тому Генеральна прокуратура порушила проти братів Арфушів кримінальну справу. Валід Арфуш далі:

“Ми запитали про це в Генеральної прокуратури – через нашого адвоката подали запит. Проте, як з’ясувалося, у Генеральній прокуратурі не в курсі, що проти нас є якайсь кримінальна справа. Мене дуже дивує, що міністр може говорити такі дурниці. Якщо людина на такій посаді може дозволити собі без жодних доказів зіпсувати репутацію двох видавців, які давно працюють в Україні, то я починаю задумуватися, в якій країні ми живемо.”

В свою чергу Юрій Луценко мав нагоду зазначити, що під час розмови зі слідчими Валід Арфуш та його адвокат сказали, що не знають, хто підпалив автомобіль і нікого в цьому не підозрюють. Якщо так йтиме й надалі, каже Луценко, то ця справа має всі шанси стати черговою “висячою”.

Разом з Арфушами до Києва приїхав і їхній послідовний захисник, президент міжнародної журналістської організації “Репортери без кордонів” Робер Менар. Каже: планує обговорити з Віктором Ющенком справу Арфушів та свободу слова в Україні. На думку Менара, українська журналістика почала деградувати. Переконливих доказів цьому пан Менар щоправда не навів, а його самого французькі журналісти звинувачують у заангажованості. З цієї ж причини з “Репортерами...” припинив співпрацю й Інституту масової інформації, який був їхнім офіційним представником в Україні. Голова наглядової ради ІМІ Ален Гіймоль далі:

“Два роки тому Арфуші надали “Репортерам без кордонів” велику суму грошей. Проти цього запротестувало багато французьких журналістів. Це сталося, зокрема, й через те, що перед тим Арфуші відправилися до Лівії та зустрілися з паном Каддафі. Журналісти вважають, що ненормально, аби “Репортерів...” фінансували друзі Каддафі. Як можна претендувати на звання захисників свободи слова, одночасно отримуючи фінансування від затятого ворога преси. Тож брати Арфуші мають погану репутацію у Франції”.

На пряме запитання кореспондента “Свобода” Робер Менар підтвердив, що “Репортери без кордонів” отримували гроші від братів Арфушів. Ці гроші, за його словами, були витрачені на звільнення журналістів з Іракського полону. А причиною розриву з Інститутом масової інформації, каже Менар, стала заполітизованість ІМІ.

“Ми довго співпрацювали з Інститутом масової інформації. Проте, в якийсь момент вони перестали бути об’єктивними, стали політично заангажовані. Я вважаю, що вони порушують права людини і свободу слова”.

В Інституті ж масової інформації стверджують, що ніколи не чули щоб “Репортери...” витрачали кошти на визволення журналістів в Іраку. Провідний спеціаліст ІМІ Сергій Таран далі:

“Репортери без кордонів" перестали бути міжнародною правозахисною організацією, а стали піарною організацією для Віктора Януковича. Це стало очевидно після того, як Менар приїжджав до Януковича за два дні до виборів. Основною метою візиту було показати, що міжнародна громадськість підтримує саме цього кандидата. Більше того, що під час цього візиту Менара супроводжував Арфуш. Це дає нам підстави думати, що гроші брати Арфуші виділяють Роберту Менару не на журналістів в Іраку.”

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG