Доступність посилання

ТОП новини

«Цінний кадр Авакова». Як фігурант «справи рюкзаків» відвідав урочисту колегію МВС


27 січня міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков зібрав річну підсумкову колегію МВС. З-поміж запрошених високопосадовців журналісти програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший») помітили й Сергія Чеботаря. Того самого вже звільненого заступника Авакова, якому офіційно була вручена підозра в розтраті бюджетних грошей під час закупівлі рюкзаків для Нацгвардії.

27 січня 2018 року. Київ. До будівлі Міністерства внутрішніх справ на Богомольця з’їжджається найвище керівництво відомства. Тут проводять річну підсумкову колегію.

У коридорі перед дверима офіційної зали сивий чоловік потискає запрошеним на колегію руки, обіймається з ними й посміхається. Це Сергій Чеботар, колишній заступник міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова. Він – фігурант справи Національного антикорупційного бюро про можливе розкрадання коштів при закупівлі рюкзаків для Національної гвардії. Це, за даними НАБУ, завдало збитків державі на суму понад 14 мільйонів гривень.

Сергій Чеботар та Ігор Котвіцький прийшли на річну підсумкову колегію МВС
Сергій Чеботар та Ігор Котвіцький прийшли на річну підсумкову колегію МВС

Про можливі переговори Чеботаря та Авакова-молодшого щодо придбання рюкзаків за державні кошти в обхід законної процедури тендеру стало відомо на початку 2016 року. Тоді у YouTube з’явилось відео, на яке звернули увагу журналісти «Схем» – з прихованої камери з нібито кабінету тодішнього заступника міністра МВС Чеботаря.

Камеру встановили співробітники Служби безпеки України в рамках розслідування справи про розкрадання піску чиновниками МВС.

На відео, датованому груднем 2014-го, видно: до кабінету заходить чоловік, схожий на сина міністра Арсена Авакова Олександра.

Скрін із відео, знятого в кабінеті екс-заступника міністра внутрішніх справ
Скрін із відео, знятого в кабінеті екс-заступника міністра внутрішніх справ

Після цього люди, схожі на Чеботаря та Авакова-молодшого, обговорюють тепер уже скандальну закупівлю. На відео зафіксовано, що людина, схожа на міністерського сина, планує поставити партію рюкзаків і навіть просить передоплату.

Особи, схожі на Авакова-молодшого і Чеботаря, обговорюють закупівлю рюкзаків
Особи, схожі на Авакова-молодшого і Чеботаря, обговорюють закупівлю рюкзаків

Тендер відбувся через кілька місяців після цього діалогу. На ньому перемогла фірма «Дніпровенд», яку НАБУ і пов’язує з оточенням Авакова-молодшого.

31 жовтня 2017-го працівники НАБУ затримали й оголосили підозру Сергію Чеботарю та Олександру Авакову. Того вечора «Схеми» побачили вже колишнього заступника міністра в коридорі клінічної лікарні. На прохання «Схем» прокоментувати відео з кабінету Чеботар відповів коротким: «То був фейк».

Екс-заступник міністра внутрішніх справ Сергій Чеботар на обстеженні у Міській клінічній лікарні №4
Екс-заступник міністра внутрішніх справ Сергій Чеботар на обстеженні у Міській клінічній лікарні №4

І його, і сина міністра тієї ночі відвезли до ізолятора тимчасового тримання, де вони провели ніч перед засіданням. А потім був суд, який відпустив їх обох під особисті зобов’язання.

На початку листопада 2017-го за клопотанням НАБУ суд наклав арешт на майно Чеботаря та його дружини. Ненадовго. Вже в середині січня 2018-го захист Чеботаря домігся скасування арешту квартири та будинків.

Майно Сергія Чеботаря та його дружини
Майно Сергія Чеботаря та його дружини

Всього за два тижні після цього Чеботар – досі підозрюваний у гучній кримінальній справі – з’являється на річній колегії МВС.

Як помітили журналісти, екс-заступник міністра перебував на поверсі, де запланований захід, приблизно в один час із кількома депутатами від «Народного фронту». Зокрема, з близьким соратником міністра Арсена Авакова – Ігорем Котвіцьким. На самій колегії Ігор Котвіцький та Чеботар сіли в одному ряду.

Сергій Чеботар та Ігор Котвіцький сіли в одному ряду на колегії МВС
Сергій Чеботар та Ігор Котвіцький сіли в одному ряду на колегії МВС

Цікаво, що людина, схожа на народного депутата Котвіцького, також фігурує на відео з нібито кабінету Чеботаря.

Людина, схожа на Котвіцького, також з'являється у кабінеті Чеботаря
Людина, схожа на Котвіцького, також з'являється у кабінеті Чеботаря

У НАБУ зазначили, що на сьогоднішній день Сергію Чеботарю не заборонено спілкуватися з будь-якими іншими особами. «Хоча в клопотанні, з яким звертались детективи і прокурори, ця вимога містилась. Однак суд ухвалив інше рішення», – наголосила в коментарі «Схемам» речниця Національного антикорупційного бюро України Світлана Оліфіра.

Як уже звільнений заступник міністра, який є фігурантом скандальної кримінальної справи, потрапив на річну колегію Міністерства внутрішніх справ – подію, яка зібрала топ-посадовців відомства?

«Сергій Чеботар відвідав колегію МВС 27 січня 2018-го як запрошена особа, колишній заступник міністра – керівник апарату МВС у 2014-2015 роках. Ніяких посад у структурі МВС і Національної поліції він нині не обіймає», – повідомив у письмовій відповіді речник МВС Артем Шевченко.

«Схеми» вирішили поставити ці самі запитання безпосередньо міністру внутрішніх справ. Однак Арсен Аваков відповіді уникнув. Зв’язатись із самим Сергієм Чеботарем на момент публікації не вдалося.

Отже, виходить, що людину, яка була звільнена з посади заступника міністра, а згодом стала фігурантом скандальної справи про розтрату державних коштів разом із сином міністра, у керівництві МВС раді бачити і навіть запрошують на важливі публічні події. Такі як річна підсумкова колегія, яка зібрала очільників не тільки міністерства, а й Нацполіції, Нацгвардії, Держслужби з надзвичайних ситуацій, міграційної та прикордонної служб.

ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ «СХЕМИ»:

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG