Доступність посилання

ТОП новини

Івано-Франківськ матиме пам’ятник Шевченку роботи Лео Мола


Пам‘ятник Шевченку роботи Лео Мола, подарований Івано-Франківську

В Івано-Франківську оголосили збір коштів на встановлення пам’ятника Шевченку роботи Лео Мола. Відомий скульптор заповів його місту в дарунок. До березня наступного року Івано-Франківськ матиме повноцінний пам’ятник Кобзареві.

Івано-Франківськ – чи не єдиний обласний центр, де немає повноцінного пам’ятника Кобзареві, лише невеликий бюст при вході до центрального міського парку. Розмови про це ведуться більше десяти років. Двічі проводився конкурс на кращий проект пам’ятника. Не могли дійти згоди щодо місця його встановлення: парк імені Шевченка чи центр міста.

Одну зі своїх робіт Івано-Франківську заповів всесвітньовідомий канадський скульптор українського походження Лео Мол (Леонід Молодожанин), автор пам’ятників Кобзареві у Вашингтоні, Буенос-Айресі, Санкт-Петербурзі. Півтора року тому скульптуру привезли з майстерні митця в Німеччині. І ось уже стільки часу вона пролежала на комунальних складах.

Серед небагатьох, хто бачив пам’ятник, голова обласного Клубу української інтелігенції імені Богдана Лепкого Уляна Скальська.

«Обличчя настільки витончено зроблено, дуже відшліфовано. А постать – плащ такими фалдами. Це ж модерніст. Це не соцреалізм, де має бути все відшліфовано: ґудзички, петельки і всяке-різне. Рука не викінчена, не відшліфована. Але це так мало бути. Це прекрасний пам’ятник. Та заради нього будуть їздити туристи», – вважає Уляна Скальська.

Пам’ятник буде встановлено на площі перед адміністративним будинком обласної і міської влади. Там уже є композиція, в якій пропонують залишити скульптури кобзаря й цимбаліста, а замість шпиля, на якому колись був барельєф Леніна, поставити скульптурну роботу Лео Мола. Так вирішили люди під час громадських слухань.

«Шевченко не любив панів і чиновників»

На площі перед адмінбудинком замість цього шпиля поставлять пам`ятник Шевченку.
Хоча у цього пам’ятника є і противники. Дехто вважає його «запростим», замаленьким – висота 3,5 метри. Швидше, садово-паркова скульптура, а не монумент, додають спеціалісти.

Повторюються і дискусії щодо місця. Мовляв, «заофіціозно ставити Шевченка біля влади», «Кобзар не любив панів і чиновників». Аргументи інших: пам’ятник нагадуватиме владі, «чиї сини і кому повинні служити».

Як і в історії зі спорудженням пам’ятника Степанові Бандері, коли суперечки і розмови затягували початок будівництва, вирішив припинити дискусії і поставити остаточну крапку міський голова Віктор Анушкевичус.

«Поки такого вольового рішення не приймеш, то буде постійна говорильня. Вимагатиму реальної, ефективної роботи, щоб 9 березня 2011 року відкрили пам’ятник Шевченку в Івано-Франківську», – заявив міський голова.

Розпочався збір коштів для демонтажу шпилю та на постамент під пам’ятник Шевченку роботи Лео Мола. На це потрібно 600 тисяч гривень, тоді як спорудження нового пам’ятника обійшлося б місту у дев’ять мільйонів гривень.
  • Зображення 16x9

    Галина Добош

    Радіо Свобода співпрацюю з 2007 року. Власкор по Івано-Франківській області. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG