Одну зі своїх робіт Івано-Франківську заповів всесвітньовідомий канадський скульптор українського походження Лео Мол (Леонід Молодожанин), автор пам’ятників Кобзареві у Вашингтоні, Буенос-Айресі, Санкт-Петербурзі. Півтора року тому скульптуру привезли з майстерні митця в Німеччині. І ось уже стільки часу вона пролежала на комунальних складах.
Серед небагатьох, хто бачив пам’ятник, голова обласного Клубу української інтелігенції імені Богдана Лепкого Уляна Скальська.
«Обличчя настільки витончено зроблено, дуже відшліфовано. А постать – плащ такими фалдами. Це ж модерніст. Це не соцреалізм, де має бути все відшліфовано: ґудзички, петельки і всяке-різне. Рука не викінчена, не відшліфована. Але це так мало бути. Це прекрасний пам’ятник. Та заради нього будуть їздити туристи», – вважає Уляна Скальська.
Пам’ятник буде встановлено на площі перед адміністративним будинком обласної і міської влади. Там уже є композиція, в якій пропонують залишити скульптури кобзаря й цимбаліста, а замість шпиля, на якому колись був барельєф Леніна, поставити скульптурну роботу Лео Мола. Так вирішили люди під час громадських слухань.
«Шевченко не любив панів і чиновників»
Хоча у цього пам’ятника є і противники. Дехто вважає його «запростим», замаленьким – висота 3,5 метри. Швидше, садово-паркова скульптура, а не монумент, додають спеціалісти.
Повторюються і дискусії щодо місця. Мовляв, «заофіціозно ставити Шевченка біля влади», «Кобзар не любив панів і чиновників». Аргументи інших: пам’ятник нагадуватиме владі, «чиї сини і кому повинні служити».
Як і в історії зі спорудженням пам’ятника Степанові Бандері, коли суперечки і розмови затягували початок будівництва, вирішив припинити дискусії і поставити остаточну крапку міський голова Віктор Анушкевичус.
«Поки такого вольового рішення не приймеш, то буде постійна говорильня. Вимагатиму реальної, ефективної роботи, щоб 9 березня 2011 року відкрили пам’ятник Шевченку в Івано-Франківську», – заявив міський голова.
Розпочався збір коштів для демонтажу шпилю та на постамент під пам’ятник Шевченку роботи Лео Мола. На це потрібно 600 тисяч гривень, тоді як спорудження нового пам’ятника обійшлося б місту у дев’ять мільйонів гривень.