Доступність посилання

ТОП новини

У боротьбі з підлітковим курінням пропонують новий метод – штрафи


Від 51 до 170 гривень штрафу за куріння – у такий спосіб група народних депутатів пропонує карати підлітків, що мають цю згубну звичку. При повторному ж аналогічному порушенні, за яке неповнолітній вже отримував адміністративне стягнення, передбачається штраф від 170 до 340 гривень. Чи допоможуть такі заходи відучити підлітків від сигарети? Що вже вдалося зробити Україні у цьому напрямку? Та як взагалі можна боротися з курінням серед юних українців?

Один з ініціаторів штрафів для підлітків-курців народний депутат Юрій Костенко зазначає, що Україна має запозичувати європейський досвід і відохочувати українців ( а тим паче молодь) від сигарети. У будь-якому випадку штрафи будуть сплачувати батьки неповнолітніх, і це стимулюватиме маму і тата пропагувати своїй дитині здоровий спосіб життя, зазначає Юрій Костенко.

«Поступово має запроваджуватися не тільки система санкцій, але й, через ті ж самі закони, робити куріння економічно-невигідним. А на державному рівні має бути відповідна агітація, яка починається з дитячого садочку, потім - у школі», повідомив Юрій Костенко.

У деяких харківських школах вже давно запровадили штрафи за куріння

Харків - один з лідерів за кількістю курців в Україні. За даними Харківського інституту охорони здоров'я дітей та підлітків, ще у молодшій школі починають курити 12% учнів. Серед учнів 9-11–тих класів загальноосвітніх шкіл Харкова, майже чверть опитаних школярів сказали, що викурюють по дві цигарки на день. І кожен третій харківський підліток, згідно із останнім дослідженням Інституту, зізнався, що за останній тиждень викурив хоча б одну цигарку, повідомляє місцева кореспондентка Радіо Свобода.

Раз на місяць для вчителів харківських шкіл в Інституті проводять лекції на тему дитячого та підліткового тютюнопаління. Працюють і з самими дітьми. Уроки для школярів зазвичай проводять студенти, до яких учні ставляться більш приязно і готові слухати, розповів Радіо Свобода керівник відділу гігієни дітей шкільного віку та підлітків Інституту охорони здоров'я дітей Геогрій Даниленко.

«У середньому шкільному віці ще можна якось залякати, а у старшому вже треба змусити їх думати, щоб вони самостійно приймали рішення, спираючись на ключові для їх віку проблеми. Якщо я прийду і скажу, що крапля нікотину вбиває коня, це навряд чи на вас подіє. А якщо я скажу, що коли ви курите, то частіше задихаєтесь у задушливому приміщенні, частіше - головний біль. А в цих класах ці симптоми найчастіше і виявляються», – розповів Геогрій Даниленко.

В деяких харківських школах вже давно запровадили штрафи за тютюнопаління. Такі заходи дали результат лише в тих навчальних закладах, де нарівні із учнями штрафували вчителів та директора, і взагалі прибрали з території школи місця для паління, щоб про згубну звичку не нагадувало ніщо.

Для молоді сигарета – це атрибут дорослої людини

У молодіжному середовищі вже багато років існує стереотипне уявлення, що сигарета - це атрибут дорослої, сформованої і самостійної людини, зазначає психолог Валерія Кукса. Для того, щоб відповідати цьому хибному образу підліток починає курити.

«Одним з критеріїв сучасного світу є саме вміння курити. Куріння – це не завжди процес, це певний атрибут. Якщо він є – я відчуваю себе комфортно, сучасно, мене приймають в колективі. Діти дійсно багато, що можуть робити, щоб бути прийнятим, бути своїм у своєму колі», - пояснює психолог.

Для дитячого організму тютюн особливо шкідливий

Сигарета небезпечна у будь-якому віці, але особливо шкідливий тютюн для дитячого організму, зазначає екс-міністр охорони здоров’я Микола Поліщук. В першу чергу, страждає нервова система і зношуються судини.

«У дітей змінюється тонус судин. І якщо донедавна говорили, що тютюн сприяє ішемічним розладам кровообігу серця мозку, то я можу абсолютно достовірно сказати, що він і сприяє крововиливам, тому що тютюн потоншує стінку судин і при будь-якому факторі судина може розірватися», - сказав Микола Поліщук.

«Має працювати трикутник: державна влада, місцева громада і родина»

Відучити підлітка від згубної звички можна у той самий спосіб, що й дорослого курця. По-перше, фінансово – збільшити акцизи на тютюн, а по-друге, психологічно – обмежити рекламу сигарет. І частково це вдалося зробити - в Україні потроху скорочується кількість тютюнозалежних , стверджує Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

«Поширеність куріння в Україні зменшилась 2009 року, порівняно з 2008. За даними Держкомстату, зменшення було на 8 відсотків (або на 2,1 відсоткових пункти). Для населення старше 12 років у 2009 році поширеність була 23,5%, а у 2008 році - 25,6%», - повідомив Костянтин Красовський.

Одними заборонами з боку держави ситуацію не зміниш, вважає член парламентського комітету з питань охорони здоров’я Лілія Григорович. За її словами, можна ухвалити ще з десяток антитютюнових законів, але одні лише документи не зможуть відучити підлітків від сигарети.

«Існує закон, який обмежує тютюнокуріння. Але якщо лікар, який лікує хворого і проводити профілактику легеневих захворювань, виходить і курить під лікарнею; якщо вчитель на перерві виходить курити; якщо місцеві органи самоврядування не реагують і не приймають якихось додаткових заходів щодо виконання закону; якщо в сім’ї курить батько, ще й мама - зрозуміло, що держава в ролі поліцейського всіх не затримає. Має працювати трикутник: державна влада, місцева громада і, звичайно, родина».

Половина затятих курців, які пристрастилися до сигарети у молодому віці й продовжують курити далі, врешті-решт помирають від хвороб, пов’язаних з тютюнокуріння, підсумовують медики. За даними соціологів, в Україні третина неповнолітніх час від часу бавиться цигарками.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG